Čaputová odvolá rektora STU, Gröhling nie je spokojný s rozhodnutím senátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 3. februára 16:31

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) odoslal dokumenty týkajúce sa odvolania rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, Miroslava Fikara, prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Minister to uviedol na stredajšej tlačovej konferencii. Rezort školstva návrh na odvolanie rektora STU dostal 2. novembra 2020.

Rozhodnutie musel podpísať

Gröhling podotkol, že zákon mu neumožňuje odmietnuť podpísať rozhodnutie akademického senátu, ale na základe zákona mohol preskúmať jednotlivé okolnosti, ktoré viedli k danému rozhodnutiu. Dodal, že sám nie je spokojný s rozhodnutím Akademického senátu STU či s tým, ako zasadal.

„Ja osobne nie som spokojný ani s tou argumentáciou, ktorá zaznela na akademickom senáte, ale musím a chcem akceptovať legislatívu, ktorá je teraz nastavená,“ povedal. Doplnil, že pracujú na novele vysokoškolského zákona, v ktorom sa zamýšľajú aj nad touto situáciou.

Prezidentka nemá inú možnosť

Hovorca prezidentky SR Martin Strižinec pre agentúru SITA potvrdil, že prezidentka list od ministra školstva v stredu obdržala. „Po tom, čo je ministrom školstva podpísané rozhodnutie akademického senátu o odvolaní rektora, prezidentka v takýchto prípadoch nemá inú možnosť, a žiaľ, bude musieť pristúpiť k odvolaniu rektora,“ napísal.

Akademický senát STU na svojom rokovaní 26. októbra 2020 schválil návrh na odvolanie Fikara z funkcie rektora. Tento návrh podstúpili ministrovi školstva, ktorý ho mal ďalej podstúpiť prezidentke SR. Odvolávať a menovať rektorov totiž patrí do jej kompetencií. Pri hlasovaní bolo 42 platných hlasov, z toho za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25 členov Akademického senátu STU, proti ich bolo 14 a traja sa zdržali.

Spory začali v roku 2019

Medzi dôvodmi na odvolanie rektora bolo aj nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) STU, vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied či „cenzúra“ v rámci monitorovania tlače, ktorá sa týkala odmietnutia monitorovania portálu Hlavné správy.

Spory na FIIT STU sa začali v roku 2019. Vyhrotili a medializovali sa po tom, ako 9. januára 2020 dostala výpoveď bývala dekanka Mária Bieliková. Neskoršie rokovanie zo 14. januára 2020 prinieslo niekoľko dohôd, no situáciu úplne neutíšilo.

Problémom na fakulte tiež bolo, že dekan pred voľbami do akademického senátu fakulty prijal veľký počet nových zamestnancov, čím sa zvýšil počet oprávnených voličov, ktorí rozhodovali o členoch senátu. Časť zamestnancov FIIT prvýkrát vstúpila do štrajku 17. februára 2020, ktorý bol neskôr prerušený následkom mimoriadnej situácie na Slovensku spôsobenej ochorením COVID-19.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingMiroslav FikarZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRPrezidentkaSTU Slovenská technická univerzita