Drucker sprísňuje boj proti šikane, riaditelia zasiahnutých škôl môžu po novom prísť o miesto – VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rezort školstva predstavil novú smernicu k šikanovaniu na školách. Platná je od 1. februára. Ako na tlačovej besede skonštatoval minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD), všetci si uvedomujeme, že šikanovanie je vážnym problémom, ktorý si vyžaduje pozornosť i riešenia.

Na danej smernici sa podľa ministra pracovalo celé mesiace v spolupráci s ďalšími odborníkmi a partnermi, pripomenul, že tá pôvodná smernica bola z roku 2018. Ako Drucker priblížil, nová smernica veľmi jasne vymedzuje, čo je šikanovanie.

Nerozlišuje len priame a nepriame šikanovanie a kyberšikanu, ale verbálne, fyzické i psychické a emocionálne šikanovanie, a odstraňuje mnohé šedé zóny, ktoré boli v tejto oblasti.

Drucker chce klásť dôraz na prevenciu

Smernica tiež prináša komplexný pohľad na obeť šikanovania a toho, kto šikanuje, ale aj na ďalších účastníkov, ako sú svedkovia a žiaci. Minister zdôraznil, že kým dosiaľ sa pri šikane pracovalo najmä s intervenciou, oni kladú dôraz na prevenciu.

„Dôraz kladie na dlhodobé preventívne programy. Jednorazové aktivity totiž majú minimálny účinok. Dlhodobé programy však môžu znížiť rizikové správanie až o 30 percent. Kľúčom je systematická práca so žiakmi, interaktívne vzdelávanie a zapojenie rovesníkov, ktoré budú prirodzenou súčasťou školského prostredia. Školy dostanú jasné metodiky a osvedčené preventívne programy na prácu so žiakmi, učiteľmi aj rodičmi,“ uvádza Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Citlivejšie bude aj preverovanie

Zavádza sa aj citlivejší prístup k preverovaniu šikanovania. Smernica už nepracuje s pojmom „agresor“, ale „potenciálne šikanujúci“. „Tento krok vychádza z poznatkov psychológov aj zahraničnej praxe. Ak je dieťa nálepkou stigmatizované, šanca na účinnú pomoc sa znižuje a môže spôsobiť ďalšie problémy,“ uviedlo ministerstvo.

Dodalo, že smernica posilňuje aj informovanosť rodičov. „Budú mať jasne stanovené pravidlá, ako riešiť podozrenie na šikanovanie, a tiež, na koho sa môžu obrátiť,“ ozrejmuje ďalej rezort školstva.

Ďalším krokom ministerstva v posilňovaní prevencie a riešenia šikanovania je spustenie historicky prvej databázy preventívnych programov pre školy. Rezort školstva ju spustil v spolupráci s Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP).

Prvá databáza svojho druhu pre školy v histórii Slovenska

„Portál e-Poradenstvo je jediným centrálnym miestom, kde školy a odborníci nájdu overené metodiky, webináre a praktické nástroje na prevenciu,“ uvádza ministerstvo. Okrem toho pripravuje aj ďalšie opatrenia. Ide napríklad o aktualizáciu Sprievodcu pre riešenie šikanovania.

Taktiež sa venuje šikanovaniu voči učiteľom a zo strany učiteľov, čo ale potrebuje širšiu diskusiu, a to aj v oblasti pracovného práva. Rovnako posilňuje aj podporu rodičov.

„Okrem smernice ministerstvo pilotuje anonymné nahlasovanie šikanovania. Na stredných školách v Banskobystrickom kraji a jednej základnej škole testuje českú aplikáciu „Nenech to být“, ktorá už v stovkách škôl v Česku úspešne funguje a je dostupná aj v slovenčine,“ pripomína ministerstvo s tým, že anonymný nástroj dáva žiakom bezpečne sa zveriť so svojimi obavami v digitálnej komunikácii.

Riaditeľ zasiahnutej školy môže prísť o funkciu

„Pokiaľ škola nebude riešiť šikanovanie, ktoré bolo zistené štátnou školskou inšpekciou, dôjde k povinnému odvolaniu riaditeľa školy a zákazu, aby sa mohol uchádzať o pozíciu riaditeľa,“ dodal Drucker. Ozrejmil, že ide o prípady, kde školskí inšpektori zistia, že na škole sa vyskytla šikana, ktorá nebola riešená.

„Ide o konanie spojené s týmto následkom,“ vraví. Minister pripustil, že ide o tvrdšie opatrenie, no dodal, že cieľom nie je stále len strašiť, akcentoval, že dôsledky pre tých, ktorí sa postavia šikane chrbtom, musia byť jasné. Dodal, že daný zákon už platí od 1. januára.

„Šikanovanie v školách nie je problém, ktorý vyriešime jednou smernicou. Potrebujeme kombináciu prevencie, včasného riešenia a otvorenej komunikácie so žiakmi, rodičmi aj učiteľmi. Veríme, že tieto predstavené zmeny prinesú reálnu pomoc v praxi. Pretože bezpečné školské prostredie musí byť našou spoločnou prioritou,“ uzavrel minister.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMinisterstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SRVýskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP)