Ako poskytnúť prvú psychosociálnu pomoc po útoku nožom v Spišskej Starej Vsi? Ministerstvo školstva vydalo rady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záchranné zložky a policajné vozidlá na ceste vedúcej ku Gymnáziu v Spišskej Starej Vsi v okrese Kežmarok, po útoku žiaka nožom, kde zahynuli dve ženy a tretia žena utrpela stretne ťažké poranenia. Spišská Stará Ves, 16. január 2025. Foto: SITA/Viktor Zamborský.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo školstva v súvislosti s tragédiou v Spišskej Starej Vsi radí, ako poskytnúť prvú psychosociálnu pomoc. Ako ministerstvo uviedlo, štvrtkové tragické udalosti na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi všetkých hlboko zasiahli.

V týchto náročných chvíľach je dôležité venovať pozornosť nielen fyzickej bezpečnosti, ale aj psychickému zdraviu detí, učiteľov a všetkých zasiahnutých,” doplnilo ministerstvo a poskytlo rady, ako poskytnúť prvú psychosociálnu pomoc deťom, ktoré nie sú priamo zasiahnuté udalosťou.

Buďte tu pre deti

Buďte tu pre deti. Ak deti tému otvoria, vypočujte ich, nechajte ich vyjadriť svoje emócie a pocity bez hodnotenia. Rešpektujte, ak dieťa nechce hovoriť,“ radí ministerstvo, podľa ktorého je potrebné pomenovať, čo sa stalo.

Ak teda deti majú otázky, je potrebné im poskytnúť jasné a vekovo primerané informácie o situácii, aby rozumeli, čo sa udialo. Dôležité je podľa rezortu školstva posilňovať pocit bezpečia. „Uistite ich, že máme spoločný záujem, a to aby škola bola bezpečným miestom, a bezpečnosť detí aj zamestnancov je našou prioritou,“ doplnilo ministerstvo.

Ministerstvo odporúča dbať na presnosť informácií

Dôležitá je aj podpora prirodzených prejavov emócií. Strach, smútok alebo hnev sú totiž normálne reakcie na krízové udalosti. Je teda v poriadku prejaviť emócie spôsobom, ktorý neublíži iným. Ministerstvo školstva súčasne odporúča, aby rodičia spozorneli pri zmenách v správaní detí. Ak zmeny správania naznačujú úzkosť alebo strach, rodičia by mali kontaktovať psychológov alebo linky pomoci.

Ministerstvo školstva ďalej odporúča dbať na presnosť informácií. „Informujte len o potvrdených faktoch, aby ste predišli panike a šíreniu nepravdivých informácií,“ uviedlo ministerstvo a doplnilo, že súčasne by ľudia nemali poskytovať podrobnosti, ktoré by mohli ohroziť vyšetrovanie alebo vyvolať napodobňovanie.

Krízové linky pomoci

V prípade, že sa učitelia alebo rodičia obávajú o zdravie dieťaťa môžu sa obrátiť na školský podporný tím, centrum poradenstva a prevencie alebo krízové linky pomoci. Príslušné spádové centrum poradenstva a prevencie nájde verejnosť na https://datawrapper.dwcdn.net/qsvdc/6/. Dostupná je aj Linka dôvery Nezábudka (Liga za duševné zdravie) na číslach 0800 800 566 (nonstop) a 0800 222 450 v ukrajinskom jazyku.

Verejnosť sa môže obrátiť aj na internetovú poradňu pre mladých IPčko prostredníctvom online chatu na ich domovskej stránke. Dostupná nonstop je aj Krízová linka pomoci na čísle 0800 500 333, a tiež Linka detskej istoty pre deti a mládež do 18 rokov na čísle 116 111. Pre rodičov a pedagogických zamestnancov je tu krízová linka 0911 969 725, ktorá je dostupná od 08:00 do 18:00.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie IPčkoLiga za duševné zdravieLinka detskej istotyLinka dôvery NezábudkaMinisterstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SR