Generálna prokuratúra nekonala včas a na dĺžku zatvorenia škôl tak nemusela reagovať, myslí si Via Iuris

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 11. mája, 15:50

Generálna prokuratúra SR (GP SR) nekonala rýchlo a vyhla sa reakcii na dĺžku zatvorenia škôl v núdzovom stave. Skonštatovala to organizácia Via Iuris a Iniciatíva Dajme deťom hlas, ktoré sa 13. marca v súvislosti so zatvorením škôl v núdzovom stave obrátili s podaním na GP SR.

Namietali, že školský zákon umožňuje zatvorenie škôl v núdzovom stave len krátkodobo, nie na desať mesiacov.

Viac o téme: Koronavírus

Uviedli tiež, že rozhodnutia ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) o zatvorení škôl diskriminujú, porušujú právo na vzdelávanie a sú zmätočné. V tlačovej správe o tom informovala Eva Kováčechová z Via Iuris a Andrea Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas.

O podaní rozhodla až na konci lehoty

„Generálna prokuratúra napriek závažnosti problému nejednala dostatočne rýchlo, ako napríklad v prípade vyhlásenia núdzového stavu či vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva, ale o podaní rozhodla až na konci zákonnej lehoty,“ pripomenula Via Iuris a Iniciatíva Dajme deťom hlas. Ako dodali, kým GP SR rozhodla, prestalo platiť aj posledné namietané rozhodnutie ministra.

Prokuratúra preto podanie odložila a k prístupu ku školám a k právu na vzdelávanie v núdzovom stave sa nevyjadrila. „Napriek tomu, že GP SR môže konať aj iniciatívne, nielen na základe podnetu občanov, nezohľadnila nijako ani skutočnosť, že zrušené rozhodnutie ministra nahradilo nové, ktoré ďalej ponechalo väčšinu škôl zatvorených,“ skonštatovali organizácie.

„Dúfali sme, že vzhľadom na závažnosť zásahov do práva na vzdelanie, ktoré postihli v rôznej miere prakticky všetky deti a žiakov, bude prokuratúra konať rýchlo. Promptná odpoveď mohla pomôcť aj ministerstvu školstva prijímať vhodnejšie protipandemické opatrenia v školách,” povedala Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s Via Iuris.

Rozhodnutiu predchádzalo študovanie spisov

Podľa stanoviska Generálnej prokuratúry SR poverená prokurátorka rozhodla o spomínanom podnete dva týždne pred uplynutím lehoty, ktorú jej ukladá zákon o prokuratúre.

„V čase vybavovania podnetu už namietané rozhodnutia ministra školstva stratili účinnosť a boli zrušené, čím by sa aj za prípadného použitia niektorého z prostriedkov prokurátorského dozoru nedosiahla účinná ochrana a obnova prípadne porušených práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu tak, ako to ukladá zákon o prokuratúre,“ uviedol hovorca GP SR Dalibor Skladan.

Podnet podľa hovorcu dorazil na Generálnu prokuratúru SR dňa 10. marca a dvojmesačná zákonná lehota od pridelenia podnetu tak mala uplynúť 15. mája. Podnet bol však vybavený 29. apríla. „Prokurátor si pred preskúmaním skutočností uvedených v podnete musí vyžiadať spisy, ktoré sa vzťahujú k danej veci,“ zdôraznil Skladan.

Doplnil, že rovnako je povinnosťou prokurátora zabezpečiť si aj vyjadrenie orgánu verejnej správy, zákonnosť ktorého preskúmava. „V danom prípade bol spisový materiál Ministerstva školstva SR na Generálnu prokuratúru SR doručený 20. apríla,“ dodal hovorca.

Diskriminácia sa prehlbuje

Slovensko patrí medzi krajiny Európskej únie s najdlhšie zatvorenými školami. „Slovensko otváralo školy ako posledné už minulú jar, po plošnom testovaní tiež uprednostnilo vianočné nákupy a chaty a aj dnes máme stále doma deti vo veku od 10 do 14 rokov v dvoch okresoch a stredoškolákov v takmer polovici okresov a uprednostnili sme fitness centrá, hotely či tisíc fanúšikov na štadiónoch. Ďalej roztvárame nožnice medzi deťmi, prehlbujeme diskrimináciu a tvárime sa, že je to v poriadku. Nie je,“ zdôraznila Andrea Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas.

Podľa organizácií musí vláda pripraviť nový zákon o núdzovom stave, ktorý by predvídateľným a preskúmateľným spôsobom riešil všetky zásahy do ľudských práv, ktoré odhalila pandémia, vrátane práva na vzdelávanie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea HajdúchováBranislav GröhlingEva Kováčechová
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRVia Iuris