Gröhlingovo ministerstvo finančne podporí vysoké školy, pomôže tým prijímať nových študentov z Ukrajiny (video)

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vyčlenilo pre slovenské vysoké školy 1,8 milióna eur na podporu prijímania nových študentov zasiahnutých vojnou na Ukrajine.

Príspevok by mal podporiť zhruba 750 až tisíc vysokoškolákov sumou 2 000 – 2 500 eur na študenta na polrok. Vysoké školy si budú vedieť tento príspevok refundovať aj spätne.

Podpora centier jazykovej prípravy

Ide o jednu z foriem podpory vysokých škôl z ministerstva školstva, ktorú predstavil na piatkovej tlačovej konferencii štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis (SaS).

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V rámci rozvojových projektov ministerstvo poskytne 2,25 milióna eur na podporu centier jazykovej prípravy a poradenských služieb. Táto podpora je podľa Paulisa dôležitá pre plynulejšie zapojenie vysokoškolákov do výučby.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ukončenie spolupráce s Ruskom

Paulis tiež potvrdil prerušenie spolupráce s Ruskou federáciou v oblasti vedy, výskumu a výmeny študentov. Znamená to, že bilaterálne projekty, ktoré boli dohodnuté, nebudú financované a ministerstvo nebude posielať vládnych štipendistov či ich nominácie smerom do Ruska ani z Ruska.

„Financie, ktoré sa týmto spôsobom uvoľnia, budú použité na podporu bilaterálnych projektov s Ukrajinou alebo v rámci všeobecnej výzvy Agentúry na podporu výskumu a vývoja na podporu zamestnávania ukrajinských vedcov,“ priblížil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít Paulis
Firmy a inštitúcie Agentúra na podporu výskumu a vývojaMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR