- aktualizované 22. februára 2023, 14:45
Minister školstva Ján Horecký vyškrtol z novely školského zákona pomoc deťom. Odstránená bola definícia segregácie, povinné financovanie asistentov, nárokovateľné podporné opatrenia či riešenia, ktoré mali pomôcť deťom pri opakovaní ročníkov.
Neakceptoval pritom ani mnohé pripomienky komisárky pre osoby so zdravotným znevýhodnením Zuzany Stavrovskej, platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením či Asociácie školskej psychológie a ďalších aktérov vo vzdelávaní.
V tlačovej správe to tvrdí bývalý minister školstva a podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling.
Zákon namierený proti deťom a rodičom
Gröhling označil zákon o výchove a vzdelávaní za namierený proti deťom a zaťažujúci rodičov.
„Zákon, ktorý dnes predkladá minister Horecký na vládu, je jasne namierený proti deťom a rodičom. Minister školstva z neho vyškrtol všetky ustanovenia týkajúce sa konkrétnej pomoci deťom. Robí míľové kroky dozadu a ruší všetko naše úsilie na ministerstve, ktoré sme vyvinuli na pomoc deťom. Išlo o pomoc pre deti so znevýhodnením, deti zo sociálne slabšieho prostredia, ale aj pre všetky ostatné deti, ktoré potrebujú podporu, aby v škole napredovali,“ uviedol Gröhling.
Nesplní podmienku z plánu obnovy
Bývalý šéf rezortu školstva pripomenul, že tieto Horeckého kroky, ako aj neriešenie segregácie, ohrozujú prostriedky z eurofondov i z plánu obnovy. V ňom sa Slovensko zaviazalo k riešeniu segregácie, ktorú potvrdili i súdy. Rovnako sa zaviazalo aj k zlepšeniu vzdelávaniu žiakov z vylúčených komunít.
OĽaNO navrhuje povinné predškolské vzdelávanie pre znevýhodnené deti. Vytvárame z nich poberateľov dávok, tvrdí
V prípade neriešenia segregácie a jej nezadefinovania v legislatíve SR nesplní podmienku z plánu obnovy. V dôsledku toho nedostane prostriedky na rozvoj školstva i ďalších rezortov.
„Minister Horecký týmto zákonom nepribližuje školstvo k európskym špičkám, ale naopak ho ťahá celé späť do minulosti a neumožňuje žiakom, aby sa vzdelávali v čo najlepších podmienkach. Pri takomto prístupe sa ani nedivím snahám ministra cenzurovať učivo a vymazávať z neho dôležité časti. Iba to dokazuje, že toto vedenie ministerstva nechce pomôcť žiakom a pripraviť ich na život,“ zakončil Gröhling.
Nejde o rozhodnutie ministerstva
Vyňatie definície segregácie zo školského zákona v rámci medzirezortného priopomienkového konania (MPK) nie je rozhodnutím ministerstva, tvrdí poverený minister školstva Ján Horecký. Ako uviedol po rokovaní vlády, pripomienkou bolo, že definícia segregácie je súčasťou antidiskriminačného zákona.
„Aj keby sme do nášho zákona napísali, že segregácia je vylúčená a zakázaná, problém to nerieši,“ povedal šéf rezortu školstva. Dodal, že je rád, že v školskom zákone sú silné ustanovenia a zmeny, ktoré sú desegregačnými opatreniami a ktoré prispievajú k riešeniu segregácie.