Slovenské vysoké školy vyprodukovali v posledných rokoch menej než 10-tisíc absolventov prírodných a technických vied ročne, čo nie je pre potreby slovenského priemyslu dostačujúce.
Počet Slovákov v zahraničí stúpol
V tlačovej správe to v utorok uviedol Klub 500, ktorý združuje viacerých majiteľov podnikov s viac než 500 zamestnancami. Problém vidia aj v odchode vysokoškolákov do zahraničia.
Doktorandi si prilepšia o desiatky eur mesačne, výšku štipendií ovplyvnila úprava platových tried
Klub sa odvoláva na najnovšie štatistiky OECD. Slovensko podľa nich skončilo na druhom mieste v podieli vysokoškolákov študujúcich v cudzine. Podiel slovenských študentov v zahraničí stúpol z 12,81 percenta v roku 2010 na 18,27 percenta v roku 2017.
Slovensko tak podľa Klubu 500 prekonalo aj menšie krajiny, pre ktoré je vyšší podiel vysokoškolákov študujúcich v cudzine prirodzený.
Atraktívnejšie štúdium
„Práve tieto smery udávajú trend na dnešnom slovenskom trhu práce. Je potrebné zatraktívniť štúdium najmä technických a prírodných vied, aby sme boli schopní nielen pokrývať aktuálne potreby slovenského priemyslu, ale tiež dokázali naštartovať viac projektov s vysokou pridanou hodnotou,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
Agentúra SITA požiadala tlačové oddelenie ministerstva školstva o vyjadrenie.