Koalícia útočí na súkromie detí, kamery na školách sú podľa hnutia Progresívne Slovensko (PS) bezpečnostné riziko. Ako uviedol predseda PS Michal Šimečka na utorkovej tlačovej besede, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ide podniknúť frontálny útok na bezpečie detí na školách tým, že má v pláne zaviesť kamerové systémy na všetky školy.
„Jeho návrh predstavuje bezpečnostné peklo a nočnú moru pre každého jedného rodiča na Slovensku,“ dodal Šimečka a vysvetlil, že ide o systém, ktorý bude schopný monitorovať tváre detí, učiteľov, rodičov a školských zamestnancov.
Šimečka oslovil rodičov
V praxi to podľa jeho slov znamená, že približne milión ľudí bude monitorovaných, budú zaznamenávané ich príchody, odchody, denné rutiny, a tiež to, kedy, kde a s kým chodia, s kým sa rozprávajú, čo majú oblečené a čo jedia.
Škola čelí vyhrážkam pre masku dôchodcov s nápisom „Ja milujem Fica“. Je mi z toho smutno a naši študenti nepotrebujú cenzúru, odkazuje riaditeľ
„Niekde to bude uložené na diskoch na cloude a každý deň tam budú pribúdať nové a nové dáta. Cítite sa bezpečnejšie pri tejto predstave? Dali by ste ako rodič na niečo takéto dobrovoľný súhlas? Aby vaše deti boli konštante monitorované? Nechali by ste takýto systém od neznámeho človeka namontovať u vás doma?“ oslovil rodičov predseda PS a doplnil, že dôležité je vedieť, kto bude garantovať bezpečnosť tohto systému, aby sa doň nenabúrali zločinci, pedofili, mafia či ktokoľvek, kto by mohol tieto dáta o deťoch ukradnúť a zneužiť.
„Naozaj zveríme tieto extrémne citlivé údaje o našich deťoch tejto vláde? Naozaj dôverujeme tejto vláde, ministrovi vnútra a šéfovi SIS Pavlovi Gašparovi, že budú garantovať integritu týchto dát?“ spýtal sa Šimečka s tým, že PS tento plán ministra vnútra odmieta.
Drahé a zbytočné placebo
Poslankyňa Tina Gažovičová je názoru, že kamery na školách sú drahé a zbytočné placebo, ktoré bezpečnosť detí nezvýši. Naopak, podľa nej prináša to nové riziká v súvislosti so zásahom do súkromia všetkých žiakov, rodičov, učiteľov a školských zamestnancov.
Dôchodcov naštvala maska gymnazistov prezlečených za seniorov s textom „Ja milujem Fica“, plánujú podať podnet na inšpekciu
„My potrebujeme v školách riešiť skutočné nástrahy ako slabé duševné zdravie, šikanu, problém s radikalizáciou a závislosťami,“ zdôraznila poslankyňa a doplnila, že kamery pred šikanou nikoho neochránia, pretože tá sa dnes deje buď v kyberpriestore alebo fyzicky na miestach, kde kamery nikdy nebudú, či už mimo školy, alebo v rámci školy napríklad na toaletách.
Kvalitná príprava na krízové situácie
„Aby sme skutočne chránili naše deti potrebujeme predovšetkým na školách vytvoriť prostredie, v ktorom budú deti a mladiství dôverovať dospelým. Aby ohlásili, keď sa niekto správa podozrivo alebo sa radikalizuje. Lenže pre budovanie dôvery a vzťahov na škole máme veľmi slabé podmienky,“ upozornila Gažovičová a priblížila, že Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najvyšším počtom žiakov na jedného učiteľa na základnej škole a na jedného školského psychológa pripadá asi 900 detí.
„My potrebujeme pre učiteľov kvalitnú prípravu na krízové situácie a dostupných odborníkov, ktorí vedia deťom poskytovať odborné krízové intervencie. Namiesto drahého a nespoľahlivého zásahu do súkromia potrebujeme na školách preventívne programy a systémy proti radikalizácii mládeže,“ zdôraznila poslankyňa.
Výzva Druckerovi
PS súčasne vyzvalo ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD), aby sa prestal tváriť, že to nie je jeho problém a vysvetlil, ako si to v praxi predstavuje a ako chcú skutočne chrániť deti.
Vláda schválila projekt na zvýšenie bezpečnosti z dielne Eštokovho ministerstva, prvé školy dostanú kamerový systém už tento rok (video)
„Budeme sa pýtať aj škôl, aj rodičov, aký pocit bezpečia majú z tohto návrhu. Apelujeme na to, aby sa neinvestovalo do zbytočných a nebezpečných riešení ale do tých skutočných,“ uzavrela poslankyňa.