Kosová zavádza verejnosť ohľadom pripravovaného projektu rómskej národnostnej školy, tvrdí Drucker

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslankyňa hnutia Progresívne Slovensko Ingrid Kosová a minister školstva SR Tomáš Drucker. Foto: SITA/Diana Černak, SITA/Jana Birošová – koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) apeluje na poslankyňu hnutia Progresívne Slovensko Ingrid Kosovú, aby nezavádzala verejnosť v prípade pripravovaného projektu rómskej národnostnej školy v Rakúsoch (okres Kežmarok).

Ako informovalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, rezort víta odbornú diskusiu o danom projekte, no tú podľa nich opozičné politické hnutie odmietlo.

Ide o prvoplánovú lož

Tvrdenie, že rezort školstva chce obrať rómske deti o kvalitné vzdelanie premenovaním segregovaných škôl na národnostné, je prvoplánová nezodpovedná lož,“ vraví minister školstva.

Takýto zámer podľa MŠVVaM SR nejestvuje a nikdy nebude realizovaný, o čom bola verejnosť, ale aj poslankyňa Kosová opakovane informovaná. Minister vyslovil názor, že ide o snahu vytĺkať na téme detí z marginalizovaných rómskych komunít lacné politické body. Rezort školstva zdôraznil, že desegregácia je pre neho jednou z priorít tohto volebného obdobia.

Zahŕňa prijatie metodiky desegregácie, vytvorenie monitorovacieho systému, uplatnenie desegregačných štandardov v školách, národný projekt platený z európskych peňazí a riešenie nadmerného zaraďovania rómskych detí do špeciálnych škôl,“ uvádza ministerstvo školstva.

Dopĺňa, že sa podieľa na zámere vytvoriť pilotnú rómsku národnostnú školu v Rakúsoch, pričom by malo ísť o jedinú školu tohto typu na Slovensku. Spolupracuje na tom s tamojšou samosprávou, Prešovskou univerzitou v Prešove, a tiež s Asociáciou škôl s vyučovaním rómskeho jazyka. Projekt by mal otestovať možnosti využívania rómskeho jazyka vo vzdelávacom procese.

Posilnená výučba slovenského jazyka

Deti budú mať zároveň posilnenú výučbu slovenského jazyka. Proces bude monitorovaný a hodnotený externým partnerom s cieľom overiť užitočnosť tohto modelu,“ dodáva rezort školstva.

Cieľom je podľa ministerstva zabezpečiť prístup rómskej menšiny k vzdelávaniu v materinskom jazyku. Toto právo jej nesmie byť odopreté, no musí byť zabezpečené s rešpektovaním nutnosti desegregácie vzdelávania na Slovensku.

Pani poslankyni sme ponúkli možnosť vecne a odborne diskutovať o zámere pilotného projektu počas okrúhleho stola, ktorý sme tento týždeň organizovali na pôde nášho rezortu. Pozvanie neprijala,“ uviedol Drucker.

Na stretnutí boli prítomní splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško, splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny Ákos Horony, verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Zúčastnili sa aj zástupcovia a zástupkyne ďalších relevantných organizácií.

Porušovanie rasovej smernice

Kosová projekt národnostnej školy v Rakúsoch opakovane kritizovala. Podľa jej názoru prehĺbi segregáciu rómskych detí. Pred časom to označila skôr za legitimizáciu segregácie a prostriedok na to, ako sa vyhnúť pokute od za porušovanie rasovej smernice.

Ministrove slová sú v rozpore s memorandom iniciatívy, pod ktoré sa podpísalo aj jeho ministerstvo. De facto sa ním akceptuje vytváranie takzvaných národnostných škôl všade, kde je väčšinová populácia rómskeho pôvodu, čo umožní samospráve stavať školu v tesnej blízkosti osady. To je dnes zakázané,” vysvetľovala Kosová.

Podotkla však, že memorandum zároveň umožňuje zákaz obísť a deklaruje pri tom, že tento postup je v súlade s princípmi desegregácie. Tento „nebezpečný expriment“ podľa Kosovej právne neobstojí ani u Európskej komisie a bude mať negatívne dopady na rómske deti.

Kosová vyzvala ministerstvo, aby namiesto skratiek, ktoré segregáciu prehĺbia, dôsledne implementovalo reálne desegregačné opatrenia, na ktoré má prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR aj eurofondov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ákos HoronyAlexander DaškoIngrid KosováRóbert DobrovodskýTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaHlas-SDMinisterstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SRPrešovská univerzita v PrešovePS Progresívne Slovensko