Kresťanskí demokrati stoja za učiteľmi, podporujú ich tichý protest za vyššie platy a lepšie pomery v školstve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sprava: Podpredseda KDH Marián Čaučík, predseda KDH Milan Majerský a Miriam Lexmann počas tlačového brífingu k postupu strany v prezidentských voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu po zasadnutí Celoslovenskej rady Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) vo Zvolene. Zvolen, 17. február 2024. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) stojí za učiteľmi a podporuje ich požiadavky. Kresťanskí demokrati to uviedli pri príležitosti tichého protestu učiteľov, ktorí v stredu prišli do práce v čiernom odeve, aby tak vyjadrili nesúhlas s nedostatočným platovým ohodnotením a pomermi v slovenskom školstve.

KDH je toho názoru, že vzdelanie by malo byť na Slovensku konečne kľúčovou témou. Poukazuje na potrebu zatraktívniť učiteľské povolanie, i na to, že už v súčasnosti na Slovensku chýbajú stovky pedagógov.

Veľmi pri tom oceňujeme a ďakujeme, že učitelia napriek oprávnenej nespokojnosti s pomermi v školstve stoja pri svojich deťoch a zvolili si tichú formu protestu, ktorá nebude na úkor detí – táto generácia detí už bola obeťou neprimerane dlho zatvorených škôl počas pandémie. Investícia do učiteľov a do kvalitného a slobodného školstva, ktoré nie je dusené ideológiami a nadmernou reguláciou, je investíciou pre naše rodiny, deti a budúcnosť,“ uvádza politický subjekt.

Kresťanskí demokrati tiež upozornili, že slovenskí učitelia zaostávajú so svojou mzdou za všetkými okolitými štátmi. Predbehli len Albánsko. Zároveň ale mávajú v triedach najvyššie počty žiakov, a teda sú najväčšmi zaťažení.

KDH už dlhodobo predkladá zákony a riešenia na zlepšenie tejto situácie. Aktuálne je v NR SR rozpočet na budúci rok, v ktorom sa opäť raz na učiteľov zabudlo. Navýšenie rozpočtu na školstvo sa týka pomocných profesií v školstve a súvisí tiež s prechodom kompetencií s materskými školami. No platy učiteľov sa nezvyšujú. Problematické je aj uplatňovanie regionálnych príplatkov,“ tvrdí KDH. Na vládu apelujú, aby sa konsolidácia verejných financií nedotkla učiteľov a nestala sa výhovorkou na odkladanie zlepšovania pomerov v školstve.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie