Medikov pripravujú do praxe aj vďaka pôrodnému simulátoru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – Univerzita Komenského v Bratislave (UK) pripravuje medikov do praxe aj vďaka pôrodnému simulátoru Victoria. Lekárska fakulta UK v Bratislave je druhým zariadením v Európe, ktoré aktívne využíva vo výučbe tento typ simulátora. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Andrea Földváryová.

Pôrodný simulátor Victoria aktívne využívajú vo výučbe predmetu pôrodníctvo a gynekológia – pri nácviku úkonov spojených s pôrodmi a so starostlivosťou o matku a dieťa. „V rámci scenára je možné podľa požiadaviek hodiny nastaviť ľubovoľný fyziologický a patofyziologický stav mamičky vrátane pred- alebo popôrodných komplikácií, čo možno skombinovať s pôrodnými komplikáciami a vytvoriť tak krízové situácie, s ktorými sa budúci lekári môžu stretnúť v praxi. Pôrod je veľmi realistický aj vďaka zvukom, možnosti naplnenia krvou alebo močom i možnosti vykonania cisárskeho pôrodu,“ približuje vedúci Ústavu simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty UK Pavol Vitovič.

Na hodinách študenti pristupujú k simulátoru ako k reálnemu pacientovi, učia sa celý postup pri príjme pacientky – od získania anamnézy, vykonania základných vyšetrení (krvný tlak, pulz, teplota) až po vonkajšie i vaginálne vyšetrenie. Na zistenie uloženia plodu v maternici používajú Leopoldove hmaty, ktoré si študenti môžu vyskúšať na palpačnom brušku. Simulátor ovládajú cez dotykový tablet, na ktorom je možné nastaviť širokú škálu parametrov a naprogramovať rôzne kazuistiky. „Študenti si takto osvojujú mnohé praktické zručnosti dôležité pri starostlivosti o novorodenca i rodičku,“ vysvetľuje Vitovič.

Okrem pôrodného simulátora disponuje ústav ďalšími štyrmi pacientskymi simulátormi – dvoma dospelými, pediatrickým a novorodeneckým. Sú to počítačom riadené a kontrolované bezdrôtové figuríny s realistickou anatómiou a plne programovateľnou fyziológiou. Medici Univerzity Komenského majú v ústave možnosť využívať aj pasívne trenažéry – torzá na nacvičovanie resuscitácie, tréningové ruky na odber krvi a zavádzanie kanýl či torzo dospelého človeka na nácvik uvoľnenia dýchacích ciest pri dusení sa cudzím telesom. „Simulačná medicína nemá za cieľ nahradiť kliniku, jej význam spočíva vo vysokej pridanej hodnote vo vyučovaní. Aj vďaka nej sa totiž medici stávajú lepšie pripravenými pre prax,“ hovorí rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karol Mičieta
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave