Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaV) a akademické senáty nebudú môcť svojvoľne menovať ľudí do správnej rady vysokej školy. Vo štvrtok o tom informoval na tlačovej besede k vyhodnoteniu medzirezortného pripomienkového konania k novele vysokoškolského zákona štátny tajomník MŠVVaV Ľudovít Paulis (SaS).
Vysvetlil, že ľudí do rady budú vyberať z nominácií, ktoré budú prekladať združenia zamestnávateľov, Slovenská akadémia vied, miestne a územne samosprávy, neziskové organizácie a občianske združenia. Kandidát na rektora sa bude voliť spoločným zhromaždením akademického senátu a správnej rady.
Nepárneho člena rady si zvolia sami
„Po tomto výbere prebehne verejné vypočutie pred akademickým senátom. Akademický senát bude mať možnosť vyjadriť sa k ministerským nomináciám a ministerstvo k nomináciám akademického senátu. Následne oba subjekty potvrdia svoj výber, a až potom sú členovia správnej rady potvrdení,“ pokračoval Paulis. Takýmto spôsobom vznikne párny počet členov správnej rady.
Prezidentka Čaputová sa vyjadrila k reforme vysokých škôl, mala by garantovať slobodu akademického bádania či nezávislosť kandidátov
Členovia si následne sami zvolia jedného nepárneho člena rady z vonku. „Takže tým pádom ani tá pôvodne menovaná ministerská polovica nebude mať polovicu, nebude mať teda ani možnosť blokovať akékoľvek rozhodnutie,“ uviedol štátny tajomník rezortu školstva.
Ministerstvo akceptovalo 280 pripomienok
Ministerstvo školstva akceptovalo alebo čiastočne akceptovalo 280 pripomienok, ktoré subjekty vzniesli počas medzirezortného pripomienkového konania k novele vysokoškolského zákona.
Do návrhu zákona doplnili aj to, že výkon člena správnej rady je nezlučiteľný nie len s tým, že je zamestnancom ministerstva školstva, ale aj akéhokoľvek iného ministerstva, členom vlády, poslancom alebo štátnym tajomníkom. Tam je podľa Paulisa ďalšia poistka proti politizácii vysokých škôl.
„Odvolávanie členov správnej rady bude možné len z dvoch dôvodov. Prvý je, že sa nezúčastňuje na stretnutiach správnej rady. Druhý je, že závažným spôsobom poruší záujem verejnej vysokej školy,“ informoval o ďalších zmenách Paulis s tým, že pol roka pred voľbou rektora takéto odvolávanie nebude možné vôbec. „Týmito opatreniami sa absolútne popiera akákoľvek možnosť politizácie vysokých škôl cez správne rady,“ dodal štátny tajomník.
Študentská rada analyzuje všetky zmeny
Predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Filip Šuran pre agentúru SITA uviedol, že predstavenú novelu im doručili v stredu 8. decembra večer, takže aktuálne analyzujú všetky zmeny.
Reformu vysokých škôl neschvaľujú ani advokáti, považujú ju za neprimeraný zásah do vecí akademickej samosprávy
Dodal, že v piatok 10. decembra je naplánované neformálne stretnutie školského výboru, kde budú diskutovať s poslancami, ministerstvom školstva a ďalšími reprezentáciami vysokých škôl o predloženej novele po rozporovom konaní.
„ŠRVŠ nateraz víta niektoré zmeny, ktoré prezentovalo ministerstvo školstva vo vzťahu k správnym radám. Bližšie vyjadrenie poskytneme po dôkladnejšom sa oboznámení s návrhom novely,“ uzavrel.
Novela zákona o vysokých školách, ktorá mala podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium, bola v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 12. novembra.
Predstavitelia akademickej obce však žiadali o jej stiahnutie. Vo svojich stanoviskách z 28. októbra sa zhodli na tom, že predložená novela nezodpovedá tomu, čo sa dohodlo na kontaktnej skupine, ktorá vznikla v marci, nereflektuje jej požiadavky a politizuje vysoké školy.
Proti novele vznikla 5. novembra online petícia za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách, pod ktorú sa doteraz vyzbieralo viac ako 20-tisíc podpisov. Tiež sa 16. novembra uskutočnil Zodpovedný protest za slobodné univerzity pred budovou Univerzity Komenského (UK) v Bratislave na Šafárikovom námestí a pár dní predtým protest Filozofickej fakulty UK.