Ministerstvo vnútra prijalo ďalšie bezpečnostné opatrenia na vysokých školách, reaguje tak na opakované bombové hrozby - VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Reprofoto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na každej vysokej škole by mal pôsobiť takzvaný bezpečnostný manažér. Vyplýva to z utorkového stretnutia predstaviteľov polície, rezortu vnútra s 23 členmi Slovenskej rektorskej konferencie, ktoré sa uskutočnilo pre opakované anonymné bombové hrozby voči slovenským vysokým školám.

Podľa rezortu vnútra budú v záujme zvýšenia bezpečnosti na školách prijaté aj opatrenia, ktoré však nie je možné konkretizovať.

Vyšetrovanie bombových hrozieb pokračuje

Prezídium Policajného zboru na stretnutí deklarovalo, že žiadne podobné oznámenia sa neberie na ľahkú váhu a každé jedno dôkladne preverujú. Vyšetrovanie incidentov spojených s bombovými hrozbami podľa polície naďalej pokračuje aj na medzinárodnej úrovni a využívajú sa všetky dostupné prostriedky na identifikáciu a postihovanie páchateľov týchto skutkov.

Vďaka podnetom vychádzajúcim z praxe a spätnej väzby, ktorú sme na tomto stretnutí dostali, sa nám podarí zefektívniť výkon činností pri nahlasovaní takýchto hrozieb, na ktoré sme v minulosti neboli zvyknutí. Bola by som rada, a chcem požiadať občanov, aby sa maximálne dôverovalo inštitúciám, a keď dá napr. Policajný zbor odporúčanie, že hrozba je nízka, aby sa toto odporúčanie nespochybňovalo,“ povedala poverená prezidentka Policajného zboru Jana Maškarová.

Vysoké školy disponujú viacerými usmerneniami

Vysoké školy v súčasnosti podľa ministerstva vnútra disponujú viacerými usmerneniami, ktoré im pomáhajú zvládať kybernetické útoky vo forme poplašných správ. Ide napríklad o Metodiku vyhodnocovania rizika bombových hrozieb, bezpečnostné odporúčania na ochranu mäkkých cieľov v školskom prostredí, minimálny štandard pre audit bezpečnosti a ochrany vysokej školy či inštruktážne video Uteč – Skry sa – Bojuj, ktoré pripravilo Prezídium Policajného zboru v spolupráci s odborníkmi aj z akademickej sféry. Toto video je súčasťou preventívnych opatrení na zvýšenie bezpečnosti v školách a na verejných priestranstvách.

Na základe poznatkov z aplikačnej praxe jednotlivých rektorov sme automaticky prijali ďalšie bezpečnostné opatrenia, ako aj nastavili koordinačný komunikačný bod, ktorý bude nápomocný pri rozhodovaní,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská.

Zároveň apelovala na všetkých študentov, pedagógov a zamestnancov vysokých škôl, aby v prípade akýchkoľvek podozrivých situácií neodkladne kontaktovali políciu a postupovali podľa bezpečnostných pokynov.

Rozhodovanie o prípadnej evakuácii škôl

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Hiadlovský v tejto súvislosti upozornil na neistotu pri rozhodovaní o prípadnej evakuácii škôl v prípade poplachov, keďže podľa štandardných postupov nesie za toto rozhodnutie zodpovednosť vedenie škôl.

Verím, že v najbližších hodinách či dňoch by sa mal nastaviť proces efektívnejšieho vzájomného informovania sa medzi vysokými školami a políciou, a zabezpečíme, aby začínajúci letný semester a ostrá prevádzka vysokých škôl boli, pokiaľ možno, čo najmenej narušené,“ vyhlásil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana MaškarováLucia KurilovskáVladimír Hiadlovský
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPolicajný zbor SRPPZ SR Prezídium policajného zboru SRSlovenská rektorská konferencia