Mliečne desiaty na školách sú trestuhodným plytvaním, tvrdí CEEV Živica a zadarmo podľa Gallyovej nie je nič

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mliečne desiaty na školách sú trestuhodným plytvaním, Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica preto vyzýva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana, aby urobil analýzu. Uvádza to v tlačovej správe hovorkyňa CEEV Živica Eva Sládková, podľa ktorej sa Samuel Vlčan všemožne snaží zachovať mliečny program na školách a žiakom sľubuje, že mliečne desiaty ministerstvo zadotuje. Pritom je ale veľmi otázne, či školáci o tieto desiaty naozaj majú záujem.

Mliečne desiaty zadarmo

Manažérka programu Zelená škola (Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica) odmieta naratív ministerstva, či deti prídu alebo neprídu o mliečne desiaty zadarmo. Upozorňuje tiež na to, že na školách sa s týmito desiatami plytvá a vytvára sa obrovský odpad, čo si spoločnosť v čase klimatickej a energetickej krízy nemôže dovoliť.

Spolupracujeme s vyše 200 školami v rôznych regiónoch Slovenska. Ich učiteľky nás opakovane upozorňujú na problém mliečnych desiat. Trápi ich, koľko z nich končí v smetných košoch ešte cestou z jedálne, koľko skončí popučených v školských taškách, lebo, ak ich deti nezjedia alebo nevypijú, berú ich domov,“ vysvetľuje manažérka Zelenej školy Zuzana Gallayová, podľa ktorej pre vedúce jedálne nie je akceptovateľné, aby mlieko či jogurty nevydali, ak je škola v programe zapojená, a tiež nemôžu ich vydávať len deťom, ktoré majú záujem. Zadarmo podľa Gallyovej nie je nič.

Mlieko zadarmo nie je zadarmo

Aj keď ministerstvo hovorí o záchrane desiat zadarmo, vždy sa na obrovské sumy, ktoré stoja, musia pozbierať daňoví poplatníci. CEEV Živica preto vyzýva ministra, aby najskôr urobil analýzu, aký je skutočný záujem detí a ich rodičov, koľko financií nás to ročne stojí a koľko z týchto mliek a jogurtov končí v košoch.

Z našich skúseností totiž ide časť týchto financií naozaj priamo do koša. Pretože mlieko zadarmo nie je zadarmo. V EÚ sa tretina potravín vyhadzuje a mliečne školské desiaty sú u nás mnohokrát súčasťou tohto odpadu. V čase klimatickej a energetickej krízy to považujem za naozaj závažný problém,“ uviedla na záver Zuzana Gallayová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva SládkováSamuel VlčanZuzana Gallayová
Firmy a inštitúcie CEEV Živica