Košice sa opäť stanú centrom umeleckej tvorivosti. Dňa 31. októbra 2024 otvorí svoje brány Divadelné laboratórium – jedinečný priestor, kde sa deti a dospelí môžu ponoriť do sveta bábkového divadla a tvorivej zábavy. Tento interaktívny projekt, ktorý vzniká pod záštitou Bábkového divadla v Košiciach, nie je len o zábave, ale aj o prepojení tradičných foriem divadelného umenia s modernými technológiami. Návštevníkov čakajú nezabudnuteľné zážitky a vzdelávanie, kde každý nájde niečo pre seba.
Nielen zábava, ale priestor na vzdelávanie
Divadelné laboratórium so svojou ponukou bude jediným svojho druhu na Slovensku. Ponúkne interaktívny priestor, kde sa deti dostanú do bezprostredného kontaktu s bábkovým divadlom a jeho rozmanitými formami. Tento priestor bude nielen miestom pre zábavu, ale aj platformou na podporu vzdelávania a kreatívneho myslenia.
Detská Univerzita Komenského otvára sekundárny stupeň štúdia, po prvýkrát ju môžu navštevovať aj starší študenti
Laboratórium vznikne na Vrátnej ulici v Košiciach, v zrekonštruovaných skladových priestoroch divadla, ktoré umožnia vytvoriť stálu expozíciu bábok a workshopový priestor. „Naším cieľom je, aby sa deti mohli zapojiť do procesu tvorby divadla a pochopiť jeho jedinečnosť,“ povedal Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja, ktorý podporil projekt sumou 37 479 eur. „Týmto spôsobom budú mať diváci možnosť zažiť bábkové divadlo inak ako len pasívni diváci. Navyše bábkarské umenie, ktoré je zapísané do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO tak nebude končiť svoj život po derniére v depozite, ale stane sa výtvarným umeleckým dielom vystaveným v novej stálej bábkovej expozícii,“ dodáva.
Interaktivita a kreativita v hlavnej úlohe
Ako bolo spomenuté vyššie, projekt nie je len o divadle – ide o vytvorenie priestoru, kde sa vzdelávanie stáva realitou. Deti aj dospelí budú mať možnosť odhaliť nové divadelné zručnosti prostredníctvom interaktívnych prvkov, tzv. divadelných trenažérov. Každý si môže pozrieť prácu s bábkami, maskami či kostýmami a zároveň nájsť výtvarný ateliér, kde sa naučí nové techniky.
Tento projekt tak vytvára jedinečné prepojenie medzi tradíciou a inováciou, ktorá láka nielen deti, ale aj dospelých a školské skupiny. Marek Zákostelecký, renomovaný český výtvarník a režisér, ktorý stojí za vizuálnym konceptom, dodáva: „Je to priestor, kde sa umenie a technológie stretávajú a kde môžu diváci nielen vidieť, ale aj aktívne tvoriť.“