Obce a mestá odmietajú preberať zodpovednosť za opatrenia týkajúce sa školských obedov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Pixabay.com

ZMOS navrhuje, aby sa obedy zadarmo zaviedli s garanciou, že náklady miest a obcí budú uhradené zo štátneho rozpočtu

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) odmieta, aby mestá a obce ako zriaďovatelia zariadení školského stravovania preberali zodpovednosť za opatrenia týkajúce sa obedov zadarmo. „Toto opatrenie predpokladá v podstate okamžite zvýšenie počtu obedov asi o 120-tisíc obedov denne. Mestá a obce však nemajú na takýto nárast vytvorené personálne a ani technické kapacity. Na uskutočnenie tohto opatrenia mestá a obce nedostanú žiadne zvýšené finančné prostriedky,“ upozornil ZMOS.

Dotácia nemusí byť poskytnutá

Podľa ZMOS-u navrhovaná legislatívna zmena vytvára priestor na jednej strane k možnému plytvaniu s potravinami a na strane druhej k vytvoreniu aj takej situácie, že deti nebudú mať obed zadarmo, lebo samospráva si bude musieť zvýšené náklady prenášať do režijných nákladov, ktoré sú súčasťou poplatkov za obedy.

Ceny za odobrané obedy majú byť znížené o výšku dotácie na jeden obed vo výške 1,20 eura. O pridelenie dotácie musia mestá a obce požiadať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Avšak, môže sa stať, že dotácia z rôznych dôvodov nebude poskytnutá.

Ako riešenie ZMOS navrhuje, aby sa obedy zadarmo zaviedli do škôl postupne a za podmienky garancie, že náklady miest a obcí spojené s projektom bezplatných školských obedov budú uhradené z prostriedkov štátneho rozpočtu.

Zabezpečené desiate

Poslanci NR SR za stranu Smer-SD už predložili do parlamentu legislatívny návrh, aby štát deťom v materských a základných školách preplácal obedy. Obedy zadarmo v školách budú podľa predsedu strany Roberta Fica štát stáť ročne asi 117 miliónov eur. Dnes rodičia dávajú na obed 1,20 eura. Opatrenie sa týka asi 516-tisíc detí.

Deti, ktoré nemajú v školských zariadeniach jedálne, budú mať podľa slov ministra práce Jána Richtera zabezpečené desiate.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska