Obedy zadarmo pre školákov alebo vyšší daňový bonus na dieťa? Slováci sa vyjadrili v prieskume

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

Nahradenie obedov zdarma v materských a základných školách dvojnásobným daňovým bonusom vnímajú Slováci väčšinou pozitívne. Podľa prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere pre agentúru SITA takmer polovica ľudí na Slovensku považuje dvojnásobný daňový bonus na dieťa výmenou za zrušenie obedov zdarma za správny krok súčasnej vlády.

Ako zlý nápad to pritom vníma 24 percent respondentov. Zvyšok opýtaných má k tomuto zámeru neutrálny postoj, alebo sa v prieskume respondenti nevedeli vyjadriť. Prieskum spoločnosť Nielsen Admosphere realizovala od 24. júla do 31. júla na vzorke 506 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Dobré reakcie prevažujú

Za veľmi dobrý krok zrušenie obedov zdarma výmenou za vyšší daňový bonus považuje 28 percent Slovákov. Naopak, ako veľmi zlý zámer to vníma takmer 16 percent ľudí.

Ako dobré sociálne opatrenie to hodnotí takmer 20 percent respondentov a ako zlé vyše 8 percent občanov Slovenska.Takmer 18 percent Slovákov berie tento krok neutrálne a 10 percent opýtaných sa k téme nevedelo vyjadriť.

Najväčšiu podporu má nahradenie obedov zdarma dvojnásobným daňovým bonusom na dieťa u najviac vzdelaných respondentov. U vysokoškolsky vzdelaných ľudí hodnotí toto opatrenie veľmi dobre 35 percent opýtaných.

U ľudí so stredoškolským vzdelaním s maturitou podpora klesá na 23 percent a pri základnom alebo stredoškolskom vzdelaní bez maturity vníma toto opatrenie veľmi pozitívne 29 percent respondentov.

Podpora z východného Slovenska

Myšlienku zrušiť obedy zadarmo a nahradiť toto opatrenie vyššou daňovou úľavou na deti podporujú najviac ľudia z východného Slovenska, kde to za veľmi dobré alebo dobré opatrenie považuje 56 percent respondentov. Na strednom Slovensku má rovnaký názor 42 percent respondentov a na západnom Slovensku 45 percent opýtaných.

Vládna koalícia plánuje od začiatku budúceho roka zdvojnásobiť daňový bonus na dieťa až do veku 15 rokov, aktuálne je daňový bonus dvojnásobný len do 6 rokov veku dieťaťa.

V súčasnosti pritom daňový bonus na dieťa nad 6 rokov dosahuje 22,72 eura mesačne. Vzhľadom na zdvojnásobenie daňového bonusu na deti až do 15 rokov ich veku sa majú zrušiť „obedy zdarma“ v materských a základných školách. Štát však má naďalej dotovať obedy pre deti zo sociálne znevýhodnených rodín a pre deti, ktorých rodičia sú nezamestnaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nielsen Admosphere