Prešovský kraj pokračuje v prestavbe školských budov v Kežmarku. Rekonštrukčné práce na historickej budove Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava a výstavba nového objektu pre Školu umeleckého priemyslu napredujú podľa harmonogramu.
Moderný a bezbariérový komplex
V prípade gymnázia už realizujú práce v interiéri a na novom objekte, ktorý bude jeho prístavbou, montujú oceľovú konštrukciu. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová. Rozpočet projektu je vo výške 13,4 milióna eur.

Poslanci Prešovského kraja schválili optimalizáciu siete stredných škôl, dva projekty neprešli
Realizácia projektu odštartovala koncom roka 2023, jeho výsledkom má byť moderný a bezbariérový komplex stredoškolského vzdelávania, ktorý prepojí obe školy zdieľanými priestormi.
„Po nedávnom kontrolnom dni je pre nás kľúčové to, že ideme podľa plánu a ďalšou dobrou správou je, že nejdeme deliť zákazku na viaceré etapy alebo časti. V tomto školskom roku otvoríme gymnázium v nových priestoroch a v roku 2026, ak nič nepríde do cesty, otvoríme aj Školu umeleckého priemyslu v zdieľaných priestoroch s gymnáziom,“ uviedol predseda kraja Milan Majerský.
Zdieľané priestory
Obe školy síce budú podľa jeho slov samostatné, ale ich žiaci sa budú môcť v zdieľaných priestoroch denne stretávať, čím vznikne stredoškolské mestečko. Cieľom kraja je, aby gymnazisti začali nový školský rok 2025/2026 už v zmodernizovaných priestoroch, ktorých súčasťou budú aj nová učebňa informatiky, nové prírodovedné laboratóriá či knižnica.

Kežmarok spustil projekt skvalitňovania vzduchu, na školách umiestnili snímače oxidu uhličitého
Stavebné práce, rovnako ako aj financovanie projektu, sú fázované na obdobie 2023 až 2026. V súčasnosti je z jeho celkového rozpočtu prestavaných 3,7 milióna eur.
„Intenzívne práce pokračujú na historickej budove gymnázia a sústredené sú do interiéru. V budove sa konkrétne realizujú omietky, nášľapné vrstvy podláh a obnovuje sa tu schodisko. Zároveň sa vyrábajú interiérové prvky, z ktorých mnohé budú zabudované do stavby,“ opísala Jeleňová.
Historická budova
Práce na rekonštrukcii historickej budovy sú podľa hovorkyne rozsiahle. Týkajú sa výmeny i rekonštrukcie zdravotechniky, elektroinštalácie, vykurovania, kotolne, sociálnych zariadení, ale aj úpravy fasády a debarierizácie objektu s vybudovaním nového výťahu a plošiny. Druhá časť projektu tvorí spomínaná výstavba prístavby.

Mesto Kežmarok postupovalo pri zvýšení nájomného pre Školu umeleckého priemyslu zákonne, tvrdí primátor
„V súčasnosti sú tu práce po realizácii všetkých prípojok a základov sústredené do hrubej stavby a montáže oceľovej konštrukcie, v ďalšej fáze budú stavbu oplášťovať. Ambíciou prešovskej župy pritom je, aby bola táto stavba do konca roka uzavretá pod strechou,“ dodala Jeleňová.
Stavba počíta s ateliérmi, spoločenským priestorom, jedálňou i výdajňou stravy, ako i a telocvičňou. V samotnom finále prídu na rad sadové úpravy v okolí, revitalizácia zelene a spevnenie miestnych plôch, rekonštrukcia oplotenia i vybudovanie parkovacích miest a garáže.