Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) poukazuje na viaceré kritické aspekty školstva na Slovensku. Ako na tlačovej besede uviedol poslanec za KDH a bývalý minister školstva Ján Horecký, na Slovensku chýbajú odborníci vo viacerých oblastiach, či už sú to zdravotníci, vývojári, ale aj mnohí iní.
Na slovenských školách prevláda pasívne vyučovanie, Drucker zdôraznil potrebu kurikulárnej reformy - VIDEO
„Títo ľudia nerastú ako hríby v lese. Nemôžete vytiahnuť odborníkov niekde zo skrine,“ zdôraznil. Pripomenul tiež stovky chýbajúcich pedagógov. Všetci títo odborníci vychádzajú zo škôl, tie ale podľa Horeckého nemajú v súčastnosti vhodne nastavené podmienky. Od ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) a premiéra Roberta Fica (Smer-SD) očakáva, že pochopia, kde sa rozhoduje o budúcej prosperite štátu.
„Ako chceme dobiehať krajiny, keď bežíme o tretinu pomalšie, ako oni?,“ spytoval sa bývalý minister školstva. Poukázal tiež na rýchlosť pokroku, napríklad v podobe nástupu umelej inteligencie, na ktorú podľa neho ale slovenské školstvo dostatočne nereflektuje.
Slovenskí štvrtáci majú v oblasti prírodných vied výsledky porovnateľné s priemerom OECD a EÚ, v matematike však zaostávajú
„Potrebujeme konať. Nestačí len nebúrať, čo už bolo rozbehnuté. Treba začať budovať,“ vraví Horecký. Apeloval na podporu učiteľstva, zvýšenie atraktivity učiteľského povolania, či posilňovanie začatých reforiem. Kresťanskí demokrati sú podľa jeho slov pripravení naďalej prinášať riešenia na zlepšenie situácie v školstve.