Opozičné strany kritizujú niektoré časti novej školskej legislatívy, vidia v nej aj problematické návrhy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva, vedy a výskumu SR Tomáš Drucker. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Opozičné subjekty kritizujú poniektoré ustanovenia novej školskej legislatívy, ktorá je v parlamente.

Nová školská legislatíva podľa hnutia Slovensko a predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej prináša nebezpečné nástroje, ktoré sa dajú ľahko zneužiť. Medzi ne hnutie Slovensko radí napríklad nesystémový dôvod na odvolanie a vylúčenie riaditeľa.

Silné slovo inšpektora

„Podľa doteraz platného zákona riaditeľa vymenúva zriaďovateľ na návrh Rady školy, ale po novom táto Rada musí vylúčiť riaditeľa, ktorý bol odvolaný na návrh školského inšpektora. Stačí teda slovo inšpektora, proti ktorému sa nijakým spôsobom nemôže riaditeľ brániť ani odvolaním. Tento odvolaný riaditeľ nebude môcť kandidovať na post riaditeľa nasledujúce tri roky,“ uvádza politický subjekt, a návrh označuje za nesystémový a diskriminačný.

Poukazuje aj na to, že z výberového konania nebudú vylúčené osoby, ktoré sú trestne stíhané, či porušili rozpočtové pravidlá, no osoby odvolané pre nedodržanie materiálovo-technického zabezpečenia áno.

Podľa hnutia Slovensko sú to pritom neraz menej závažné nedostatky, ktoré sú navyše zodpovednosťou zriaďovateľa, nie riaditeľa školy.

„Minister sa cez hlavného inšpektora, ktorého sám menuje môže účelovou šikanou zbaviť nepohodlného riaditeľa školy a zabrániť mu zúčastniť sa na výberovom konaní,“ tvrdí predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Vyššie pokuty aj poplatky

Za problematickú označujú hnutie Slovensko a strana Za ľudí aj zmenu výšky pokút v prípade byrokratických a materiálovo-technických nedostatkov.

Výška pokuty bola pôvodne 331,50 eura a udeľoval ju hlavný inšpektor. Po novom by výška pokuty mala byť 3-tisíc eur, navyše by mohla byť udeľovaná opakovane.

Kritika matovičovcov a Remišovej sa týka aj poplatkov za škôlky. „Podľa aktuálneho vzorca majú byť poplatky za škôlky až do výšky 321 eur mesačne,“ tvrdia.

Reformy v školstve kritizuje aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). „Sme v situácii, keď nám už teraz chýba 1400 zamestnancov v školstve a trend je, že v budúcnosti nám ich bude chýbať 2000. Táto situácia je veľmi ohrozujúca pre celú budúcnosť krajiny, preto si vyžaduje systematické zmeny a podporu školstva. Reforma z dielne ministra Druckera prináša len jednu systematickú zmenu, inak ide len o kozmetické úpravy,“ uviedol poslanec za KDH a bývalý minister školstva Ján Horecký.

Komplikovaný systém vzdelávania

Avizoval tiež, že kresťanskí demokrati budú k tejto novele predkladať v parlamente pozmeňujúce návrhy, s cieľom vylepšiť ju. Horecký doplnil, že ak nedostatky nebudú odstránené, poslanci za KDH legislatívu pri hlasovaní nepodporia.

„Slovensko má jeden z najkomplikovanejších systémov vzdelávania na svete. Všetky vyspelé krajiny sú pred nami a takémuto nefunkčnému systému čelia naši žiaci a študenti. Minister Drucker mal možnosť posunúť tento nesystémový vzdelávací systém, ale pod politickým tlakom nevyužil túto šancu,“ vraví poslanec Martin Šmilňák (KDH).

Skritizoval tiež zmenu financovania materských škôl, kde podľa neho minister urobil len polovičný krok, keďže financovanie je rozdelené medzi samosprávy a ministerstvo školstva.

„Aj tu mohol pán minister urobiť systémový krok a dohodnúť sa so Združením miest a obcí Slovenka pri financovaní materských škôlok,“ myslí si.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján HoreckýMartin ŠmilňákVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoZa ľudí