Školy na Slovensku sa pomaly otvárajú a prioritou štátu, pedagógov i rodičov je chrániť zdravie detí. Obzvlášť v čase pandémie. S blížiacou sa jarou by mali niektoré školské zariadenia zvážiť zriadenie vlastných zeleninových záhradiek.
Podľa odborníkov pre žiakov predstavujú hneď niekoľko pozitívnych prínosov. Vedci z The University of Texas v Austine zistili, že deti, ktoré v školách prídu do kontaktu so záhradkami a učia sa o nich, konzumujú viac zeleniny.
Zvýšená konzumácia zeleniny
Výskum uskutočnili na 16 základných školách, kde si zriadili zeleninové záhradky. O zelenine, zdravej strave a varení informovali deti i rodičov. Zamerali sa na školy, v ktorých vysoké percento žiakov dostávalo obedy zadarmo alebo mali zníženú cenu za jedlo.
Každé zariadenie pozorovali jeden školský rok. Zistili, že žiaci, ktorí sa zúčastňovali na práci v záhradkách, aj na hodinách o zdravej výžive a varení, jedli v priemere o polovicu viac zeleniny denne ako pred spustením tohto programu.
Dotáciu na obed dostanú len tie deti, ktoré žijú v domácnosti s príjmom menším ako je životné minimum
Výsledky svojej štúdie zverejnili v International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. Vedúca autorka štúdie Jaimie Davis uviedla, že množstvo rodín žije v potravinovej neistote. „Čelia vyššiemu riziku detskej obezity a pridružených zdravotných problémov,“ povedala.
Zmena v stravovaní
Expertka na výživu vysvetlila, že takéto projekty majú svoj význam. „Naučiť deti odkiaľ ich jedlo pochádza, ako ho môžu vypestovať a pripraviť, je kľúčom k dlhodobej zmene stravovacích návykov,“ objasnila.
Do štúdie sa zapojilo viac ako tritisíc respondentov od tretieho do piateho ročníka základných škôl. Štúdia sa zamerala aj na ich hmotnosť, index telesnej hmotnosti a krvný tlak. Počas deviatich mesiacov pozorovania nezistili štatisticky významné zmeny v pozorovaných oblastiach.
Strava v jedálni Prešovskej univerzity sa stáva zdravšou, jedlo varia už aj pre vegetariánov
Tím vyhlásil, že niekomu sa môže zdať zvýšenie dennej konzumácie zeleniny o polovicu ako malá zmena. Upozornili však, že realita môže byť iná. Zvýšená konzumácia zeleniny sa u detí môže odzrkadliť v neskoršom veku.
„Dosiahnuť zmeny v správaní z dlhodobého hľadiska je náročné. Zmeny v niektorých zdravotných parametroch, ako napríklad pri krvnom tlaku, sa môžu prejaviť až neskôr,“ povedala Davis.
Vplyv na zdravie
Upozorňujú tiež na fakt, že predchádzajúce štúdie dokázali, že zvýšený príjem zeleniny a ovocia podporuje zdravie a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky typu 2 a niektorých typov rakoviny.
Zelenina a ovocie môžu zohrávať úlohu aj v redukovaní obezity u dospelých. Odborníci tiež priznali, že mnoho detí sa dostalo k niektorým druhom zeleniny po prvý raz.
Digitalizácia školstva je zanedbaná, Gröhling ohlásil ďalšiu väčšiu investíciu
„Rodičia sa nás pýtali, ako sme ich deti prinútili jesť kel. Povedali sme im, že ho samé vypestovali a potom sa naučili, ako si ho môžu pripraviť na olivovom oleji alebo z neho spraviť kelové čipsy, a jednoducho si ho obľúbili,“ vyjadrili sa výskumníci.