Pamätáte si školské zeleninové záhradky? Odborníci aj dnes vyzdvihujú ich pozitívny prínos pre deti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pestovanie zeleniny v školách má pozitívny vplyv na stravovanie žiakov. Foto: www.calesita.com

Školy na Slovensku sa pomaly otvárajú a prioritou štátu, pedagógov i rodičov je chrániť zdravie detí. Obzvlášť v čase pandémie. S blížiacou sa jarou by mali niektoré školské zariadenia zvážiť zriadenie vlastných zeleninových záhradiek.

Podľa odborníkov pre žiakov predstavujú hneď niekoľko pozitívnych prínosov. Vedci z The University of Texas v Austine zistili, že deti, ktoré v školách prídu do kontaktu so záhradkami a učia sa o nich, konzumujú viac zeleniny.

Zvýšená konzumácia zeleniny

Výskum uskutočnili na 16 základných školách, kde si zriadili zeleninové záhradky. O zelenine, zdravej strave a varení informovali deti i rodičov. Zamerali sa na školy, v ktorých vysoké percento žiakov dostávalo obedy zadarmo alebo mali zníženú cenu za jedlo.

Každé zariadenie pozorovali jeden školský rok. Zistili, že žiaci, ktorí sa zúčastňovali na práci v záhradkách, aj na hodinách o zdravej výžive a varení, jedli v priemere o polovicu viac zeleniny denne ako pred spustením tohto programu.

Výsledky svojej štúdie zverejnili v International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. Vedúca autorka štúdie Jaimie Davis uviedla, že množstvo rodín žije v potravinovej neistote. „Čelia vyššiemu riziku detskej obezity a pridružených zdravotných problémov,“ povedala.

Zmena v stravovaní

Expertka na výživu vysvetlila, že takéto projekty majú svoj význam. „Naučiť deti odkiaľ ich jedlo pochádza, ako ho môžu vypestovať a pripraviť, je kľúčom k dlhodobej zmene stravovacích návykov,“ objasnila.

Do štúdie sa zapojilo viac ako tritisíc respondentov od tretieho do piateho ročníka základných škôl. Štúdia sa zamerala aj na ich hmotnosť, index telesnej hmotnosti a krvný tlak. Počas deviatich mesiacov pozorovania nezistili štatisticky významné zmeny v pozorovaných oblastiach.

Tím vyhlásil, že niekomu sa môže zdať zvýšenie dennej konzumácie zeleniny o polovicu ako malá zmena. Upozornili však, že realita môže byť iná. Zvýšená konzumácia zeleniny sa u detí môže odzrkadliť v neskoršom veku.

„Dosiahnuť zmeny v správaní z dlhodobého hľadiska je náročné. Zmeny v niektorých zdravotných parametroch, ako napríklad pri krvnom tlaku, sa môžu prejaviť až neskôr,“ povedala Davis.

Vplyv na zdravie

Upozorňujú tiež na fakt, že predchádzajúce štúdie dokázali, že zvýšený príjem zeleniny a ovocia podporuje zdravie a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky typu 2 a niektorých typov rakoviny.

Zelenina a ovocie môžu zohrávať úlohu aj v redukovaní obezity u dospelých. Odborníci tiež priznali, že mnoho detí sa dostalo k niektorým druhom zeleniny po prvý raz.

„Rodičia sa nás pýtali, ako sme ich deti prinútili jesť kel. Povedali sme im, že ho samé vypestovali a potom sa naučili, ako si ho môžu pripraviť na olivovom oleji alebo z neho spraviť kelové čipsy, a jednoducho si ho obľúbili,“ vyjadrili sa výskumníci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaimie Davis
Firmy a inštitúcie International Journal of Behavioral Nutrition and Physical ActivityThe University of Texas