Peniaze z plánu obnovy pre vysoké školy nestačia, rektori sa obávajú odchodu študentov do zahraničia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Slovenská rektorská konferencia (SRK) považuje sumu približne 200 miliónov eur, vyčlenenú v pláne obnovy na hĺbkové reformy vysokého školstva, za kriticky nedostatočnú. Z hľadiska investičných stimulov do rozvoja vysokého školstva ju rektori považujú za demotivujúcu. Predmetné uznesenie prijali v utorok 23. februára počas stretnutia s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS) a štátnym tajomníkom rezortu školstva Ľudovítom Paulisom.

SRK vyzýva premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra školstva, aby sa zasadili za významné zvýšenie objemu financií vyčlenených pre oblasť vysokého školstva z plánu obnovy. V tlačovej správe o tom informovala referentka pre komunikáciu s médiami SRK Ľubica Benková.

Ocitnú sa vo väčšej izolácii

Dodávajú, že bez razantného zvýšenia týchto financií sa slovenské vysoké školstvo ocitne v ešte väčšej izolácii v porovnaní s významnými vysokými školami v zahraničí. Tým sa podľa nich prehĺbi odliv talentovaných slovenských študentov a mladých vedcov do zahraničia. Zároveň platí, že zvyšovanie financií z európskych zdrojov by nemalo sprevádzať znižovanie zdrojov zo štátneho rozpočtu.

Využitie prostriedkov z Plánu obnovy považuje SRK za poslednú reálnu šancu zvrátiť negatívnu trajektóriu, na ktorej sa slovenské vysoké školstvo v ostatných desaťročiach ocitlo. Dôvodmi sú napríklad často len deklarovaná politická podpora vysokoškolskému vzdelaniu a výskumu, negatívny marketing a kritická finančná poddimenzovanosť personálnej aj materiálnej infraštruktúry vysokých škôl.

Viaceré dobré riešenia

Uznesenie prijali aj k návrhu novely vysokoškolského zákona. SRK s návrhom v predloženej podobe „principiálne nesúhlasí”. „Táto právna úprava síce obsahuje aj viaceré dobré námety a riešenia, avšak ako celok nerieši kľúčové problémy slovenského vysokého školstva. Je vyjadrením pretrvávajúcej nedôvery vo vysoké školy a snahy o ich ovládnutie a podriadenie štátu,” tvrdia rektori.

Vyzývajú rezort školstva, aby materiál v tomto období nezaradil do legislatívneho procesu. V konštruktívnom dialógu, ku ktorému sa týmto SRK zaväzuje, prispeje komora k hľadaniu efektívnych a optimálnych riešení zásadných problémov slovenského vysokého školstva.

Na dialóg sú pripravení

SRK považuje princíp inštitucionálnej autonómie vysokých škôl, princíp akademickej samosprávy a z nich plynúci princíp legislatívnej deregulácie vnútorných mechanizmov vysokých škôl za základný stavebný kameň akejkoľvek budúcej právnej úpravy. Snahy o obmedzenie týchto princípov, ktoré sú jasne badateľné v predloženej novele, považuje SRK za škodlivé, nebezpečné a neprijateľné.

SRK podporuje urgentné prijatie nového zákona o vysokých školách, ktorý by riešil zásadné problémy v tomto doteraz zaznávanom segmente spoločenskej normativity. „Takáto právna úprava sa však dá docieliť iba efektívnym a slušným dialógom rezortného ministerstva so zákonnými reprezentáciami vysokých škôl a so širokou akademickou obcou. Na tento dialóg sme pripravení, a týmto vyhlásením naň kompetentné orgány vyzývame,” uzavreli rektori.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingĽudovít Paulis
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSlovenská rektorská konferencia