Po desiatich rokoch bol predstavený nový Pracovný poriadok pre pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení, ktorý zahŕňa aj právny rámec pre šikanu.
Ako informovala ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) na tlačovom brífingu, nový pracovný poriadok vznikol spoluprácou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku.
Smernica pre školské zariadenia
Predseda OZPŠaV Pavel Ondek uviedol, že by mal slúžiť ako návod pre školy. Ministerka a šéf školských odborov podpísali nový pracovný poriadok v pondelok.
Podľa Ondeka má pracovný poriadok slúžiť ako smernica pre školské zariadenia. Dodáva, že pokrýva aj hodnotenie pedagogických a odborných zamestnancov či riaditeľov škôl. Obsahuje vyše 40 kritérií v tejto oblasti. Ondek podotkol, že poriadok rieši aj mobbing a bossing.
„Očakávame, že si dané predpisy osvoja školy,“ dodal a doplnil, že plánujú zverejniť aj dokument, ktorý by slúžil na hodnotenie práce nadčas, ak sú aktivity mimo školu. Ako príklad Ondek uviedol lyžiarske zájazdy.
Zmeny v príplatkoch pre učiteľov
Na základe nového poriadku si môžu školy vypracovať vlastné pracovné poriadky. Prílohou tohto dokumentu je vzorový písomný záznam o hodnotení pedagogického/odborného zamestnanca.
Lubyová vysvetlila, že zavedenie nového pracovného poriadku sa spája s novým školským zákonom. Ten poslanci schválili v júni, platí od septembra 2019. Priniesol zmeny v príplatkoch pre učiteľov. Systém zbierania kreditov za vzdelávanie zase zmenil na príplatky za profesijný rozvoj. Upravil aj akreditácie a podmienky preukazovania bezúhonnosti učiteľov. Posledný pracovný poriadok bol podpísaný v roku 2010.
Ministerka podčiarkla, že nový pracovný poriadok nie je predpisom či dogmou. Podľa nej je vzorom, ktorým sa môžu školy inšpirovať.