Počet registrovaných vysokoškolákov so špecifickými potrebami, napríklad so zdravotným znevýhodnením, klesá.
Ministerstvo školstva v tomto mesiaci eviduje 946 takýchto študentov. Minulý rok ich bolo 1134 a predminulý 1043. Dodáva však, že údaje nemusia byť presné, keďže v prehľade sa nachádzajú len tí, ktorí súhlasia s vyhodnotením svojich špecifických potrieb.
Z odpovedí vysokých škôl pre agentúru SITA vyplýva, že nie každý znevýhodnený študent vidí v registrácii zmysel. Niektorým však môže pomôcť.
Niektorí študujú aj bez registrácie
Študent, ktorý sa zaregistruje, môže mať podľa zákona napríklad nárok na využívanie špecifických vzdelávacích prostriedkov či osobitné podmienky na vykonávanie študijných povinností.
Na Univerzite Komenského viacero vysokoškolákov so špecifickými potrebami študuje aj bez registrácie. Dôvodom môže byť prístupnosť prostredia, študijnej literatúry, foriem a metód vyučovania či technológií, hovorí pre agentúru SITA prorektorka Univerzity Komenského (UK) pre vzdelávanie a sociálne veci Zuzana Kovačičová.
Dodáva, že všetky vysoké školy sú zo zákona povinné vytvoriť vhodné podmienky pre štúdium znevýhodnených študentov, ktorí splnili kritériá na prijatie. Nemalo by to byť však na úkor akademických povinností a štandardov.
Problémy so štúdiom sa môžu ukázať až neskôr
Podľa prorektorky k problémom môže dôjsť, ak študenta prijmú, a až neskôr sa ukáže, že v študijnom programe sú hodnotené aj rôzne zručnosti, ktoré nemusí zvládnuť. Napríklad ak je prijatý bez prijímačiek a školu neupovedomí o potrebe úpravy štúdia.
„Z toho dôvodu je veľmi dôležité zverejňovanie informácií o študijných programoch, formách štúdia/vyučovania, o kritériách a očakávaniach vo vzťahu k uchádzačom o štúdium (profil uchádzača),“ uviedla Kovačičová.
Tento rok UK eviduje 259 študentov so špecifickými potrebami a 15 vysokoškolákov je ešte v štádiu riešenia.
Slovenské školy majú desaťtisícovú armádu problémových detí
Prorektorka uviedla, že na UK prebieha rozvojový projekt na odstraňovaní bariér. Tiež sa snažia o zlepšenie a rozšírenie prepravnej služby, tlmočení pre nepočujúcich či zabezpečení poznámok.
„Čím je systém „užívateľsky prítulnejší“ pre všetkých, tým je menšia potreba čokoľvek prispôsobovať,“ povedala Kovačičová.
Univerzity sa snažia študentov podporovať
Hovorca Slovenskej technickej univerzity Fedor Blaščák povedal, že momentálne sa na škole vzdeláva 71 študentov so špeciálnymi potrebami. Ich počet sa podľa neho od minulého roka nezmenil.
Medzi nich radia aj poslucháčov s poruchami učenia, ktorým pomáha Poradenské centrum STU. To dokáže študentom poskytnúť napríklad študijný materiál v alternatívnej podobe, ako sú reliéfne obrázky, schémy či grafy v čierno-bielom prevedení. Dodáva, že všetky fakulty sú bezbariérovo prístupné.
Zvýšené náklady na žiakov so zdravotným znevýhodnením zohľadňuje zvýšený normatív, školám však nestačí
Hovorkyňa Prešovskej univerzity Anna Polačková pre agentúru SITA uviedla, že do evidencie zaznamenali 45 študentov, ktorí uviedli, že sú zdravotne ťažko postihnutí alebo majú zmenenú pracovnú schopnosť. Ak títo študenti potrebujú štatút študenta so špecifickými potrebami, musia podať žiadosť.
Do dnešného dňa tak urobilo 33 študentov, ale ich počet môže stúpať, keďže žiadosti podávajú priebežne. Dodáva, že sa snažia študentov v registrácii podporovať.