Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR) pozitívne vníma viaceré zmeny, ktoré prináša návrh novely o vysokých školách.
Zároveň však upozorňuje, že ak tento návrh novely zákona bude schválený v predloženej forme, zruší demokratické princípy fungovania slovenského vysokého školstva ustanovené po Novembri 1989.
Vyplýva to zo stanoviska, ktoré agentúre SITA poskytol predseda RVŠ SR Martin Putala.
Rovnakú samosprávu majú aj v Česku
Rada v ňom konštatovala, že predložený návrh novely nerieši zásadné problémy vysokého školstva, ako je odchod mladých ľudí za štúdiom do zahraničia.
Tiež zásadne nesúhlasí s plošnými tvrdeniami o nekvalite slovenských vysokých škôl a o tom, že stav slovenského vysokého školstva je dôsledkom samosprávneho systému ich riadenia, keďže rovnaký systém akademickej samosprávy funguje aj v Českej republike, kam odchádza študovať najviac slovenských študentov.
Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave čakajú voľby rektora, vyberať sa bude zo štyroch kandidátov
Podľa RVŠ SR za nepriaznivým stavom je dlhoročné odsúvanie problémov vysokého školstva, podfinancovanie a nevhodné podmienky na činnosť vysokých škôl.
Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vo svojom uznesení z Valného zhromaždenia ŠRVŠ z 11. februára vyjadrila podporu novele vysokoškolského zákona, ktorá je aktuálne predložená v Národnej rade SR.
Tvrdenia nereflektujú znenie návrhu
Informovala o tom v pondelok podpredsedníčka pre vzťahy s verejnosťou ŠRVŠ Ema Petriková, pričom poukázala na to, že proti zneniu novely sa stále ozývajú hlasy z akademického prostredia, ktoré tvrdia, že ohrozí akademickú samosprávu, spolitizuje akademické prostredie a zruší demokraciu na vysokých školách.
ŠRVŠ tvrdí, že tieto tvrdenia sa nezakladajú na pravde a nereflektujú znenie návrhu. Vníma, že verejná diskusia je dlhodobo zameraná iba na riadenie a vzťahy orgánov na vysokej škole a v diskusii sa neriešia významné pro-študentské opatrenia, ktoré novela prináša, a ktoré sa pozitívne dotknú všetkých študentov.
Univerzita Komenského má problém s voľbou nového rektora, komplikuje ju novela vysokoškolského zákona
V súvislosti s novelou zákona o vysokých školách však rada zotrváva na nesúhlase s určovaním minimálnych kritérií na obsadzovanie miest vysokoškolských učiteľov vyhláškou zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR).
Táto zmena je podľa nej v jasnom rozpore so zodpovednosťou vysokých škôl za kvalitu poskytovaného vzdelávania v rámci reformy zaistenia kvality ako aj s poslaním Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo.
Proti novele vznikla petícia
Zástupcovia vysokoškolákov tiež žiadajú o ponechanie minimálneho študentského zastúpenia v akademických senátoch na úrovni minimálne jednej tretiny. ŠRVŠ tiež požiadala Vládu SR a Ministerstvo financií SR o dofinancovanie vysokých škôl.
Novela zákona o vysokých školách, ktorá mala podľa ministerstva školstva zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium, bola v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 12. novembra 2021.
Veterinárna univerzita v Košiciach príde o milióny eur na dotáciách, musí tak škrtať plánované investície do rozvoja
Predstavitelia akademickej obce však žiadali jej stiahnutie. Vo svojich stanoviskách z 28. októbra 2021 sa zhodli na tom, že predložená novela nezodpovedá tomu, čo sa dohodlo na kontaktnej skupine, ktorá vznikla v marci, nereflektuje jej požiadavky a politizuje vysoké školy.
Proti novele vznikla 5. novembra 2021 online petícia za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách, pod ktorú sa doteraz vyzbieralo viac ako 20-tisíc podpisov.
Tiež sa 16. novembra 2021 uskutočnil Zodpovedný protest za slobodné univerzity pred budovou Univerzity Komenského (UK) v Bratislave na Šafárikovom námestí a pár dní predtým protest Filozofickej fakulty UK.