Prešovská univerzita (PU) v Prešove rozbehla projekt rozsiahlej rekonštrukcie vyše 40-ročnej budovy Vysokoškolského areálu (VŠA). Jedna z najvýznamnejších stavebných investícií v jej histórii prevyšuje 10 miliónov eur a je podporená z prostriedkov Plánu obnovy.
Rekonštrukcia za viac ako 10 miliónov eur
Ako informovala hovorkyňa PU Anna Polačková, modernizácia budovy VŠA na ulici 17. novembra 1 bude mať zásadný význam nielen pre jej budúcu prevádzku, ale aj pre uhlíkovú stopu celej univerzity. Projekt rekonštrukcie, ktorého celkový rozpočet prevyšuje 10 miliónov eur, predstavuje komplexnú modernizáciu budovy postavenej v roku 1983.
Vysoké školy na Slovensku čakajú zmeny, dotknú sa rektorov aj obsadzovania miest profesorov či docentov
„Som rád, že sa nám podarilo spustiť dlho plánovanú, zásadnú modernizáciu objektu VŠA. Naša univerzita sa týmto krokom nielenže zaradí medzi inštitúcie, ktoré sa aktívne podieľajú na plnení cieľov udržateľného rozvoja, ale tiež vytvorí lepšie podmienky pre svojich študentov a zamestnancov. Vďaka týmto zmenám bude univerzita schopná ponúknuť moderné a environmentálne udržateľné prostredie, ktoré je nevyhnutné pre kvalitné vzdelávanie v 21. storočí,“ uviedol rektor PU Peter Kónya.
Obnova obvodového plášťa budovy
Jedným z hlavných pilierov rekonštrukcie je kompletná obnova obvodového plášťa budovy.
„Tá zahŕňa výmenu pôvodného hliníkového opláštenia, ktoré už dávno doslúžilo, za moderné a energeticky efektívne riešenia. Strechy a stropy budú dodatočne zateplené, čo spolu s ďalšími opatreniami prinesie úsporu energie až o 60 percent,“ doplnil prorektor PU pre stratégiu a marketing Peter Adamišin.
Tento krok je podľa neho nevyhnutný pre zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti prevádzky budovy, ktorá je centrom vzdelávania pre tisícky študentov.
Dôležitá je aj modernizácia
Dôležitou časťou projektu je aj modernizácia technologických zariadení. Pôvodné plynové kotly, ktoré slúžili viac ako dve desaťročia, nahradia novými, efektívnymi kondenzačnými kotlami.
Do systému budú integrované aj tepelné čerpadlá, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie. V aulách bloku F a bazénovej hale bloku E bude inštalovaná nová, energeticky úsporná vzduchotechnika. Na streche objektu inštalujú fotovoltickú elekráreň.
Trnavská univerzita bude mať novú aulu a kongresové centrum
„Táto elektráreň bude vyrábať elektrickú energiu priamo na mieste, čím sa nielen zníži závislosť budovy na vonkajších dodávkach energie, ale zároveň sa posilní environmentálna zodpovednosť univerzity,“ ozrejmil Adamišin. Na streche bloku E budú umiestnené solárne kolektory, ktoré zabezpečia ekologický ohrev vody pre univerzitný bazén. V objekte budú taktiež obnovené existujúce výťahy – dva osobné, jeden nákladný a dva technické v knižnici a univerzitnom bufete.
Dvojročné práce
Stavebné práce budú prebiehať dva roky za riadneho chodu univerzity.
„Práce realizujeme počas bežného vyučovacieho procesu, čo si vyžaduje mimoriadnu koordináciu a trpezlivosť zo strany študentov a zamestnancov. Avšak univerzita je odhodlaná zabezpečiť, aby tento proces prebehol čo najhladšie, s minimálnymi narušeniami akademickej činnosti,“ povedal rektor Kónya.
Financovanie projektu
Projekt je financovaný z Plánu obnovy SR, konkrétne z komponentu zameraného na zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl z dielne Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
„Rozpočet projektu predstavuje sumu takmer 10,24 milióna eur, pričom výška prostriedkov z Plánu obnovy je necelých 9,9 milióna eur. Zvyšok tvoria vlastné zdroje univerzity,“ priblížila mechanizmus financovania kvestorka univerzity Mária Nováková. Realizátorom stavby je spoločnosť Sytiq a. s., Bratislava. Práce majú byť ukončené na jar 2026.