Prešovská univerzita zrekonštruovala svoj tretí internát za takmer 1,24 milióna eur

Prešovská univerzita (PU) v Prešove počas rekonštrukcie časti Študentského domova (ŠD) na Námestí mládeže. V rámci modernizácie budovy obnovia ubytovacie bunky aj spoločné priestory. Celková hodnota rekonštrukcie bloku B predstavuje sumu takmer 290-tisíc eur s DPH. Hradená je z prostriedkov ministerstva školstva a vlastných zdrojov univerzity. Foto: archívne, SITA/Prešovská univerzita v Prešove

Prešovská univerzita (PU) v Prešove ukončila rekonštrukciu v poradí svojho tretieho internátu. Obnova exteriéru a interiéru študentského domova na Námestí mládeže stála takmer 1,24 milióna eur.

Obnova posledného internátu

Na rekonštrukciu exteriérovej časti získala univerzita takmer 710-tisíc eur z európskych a štátnych zdrojov, univerzita sa podieľala päťpercentným spolufinancovaním.

Na druhú etapu obnovy interiérovej časti prispelo z celkovej preinvestovanej sumy 527-tisíc eur čiastkou 190-tisíc eur ministerstvo školstva.

Zvyšnú časť tvorili vlastné investície univerzity. Tá aktuálne začala s obnovou posledného zo svojich štyroch internátov na Exnárovej ulici. Jeho prvá etapa bude stáť viac ako 560-tisíc eur.

50-percentné zníženie tepelných strát

Ako informovala hovorkyňa PU Anna Polačková, hlavným zámerom rekonštrukcie internátu na Námestí mládeže, s ubytovacou kapacitou pre 159 študentov, bolo zníženie energetickej náročnosti budovy. Prejaviť by sa malo aj na viac ako 50-percentnom znížení tepelných strát.

„Zámerom rekonštrukcie bolo znížiť spotrebu energie pri prevádzke verejných budov. Projekt riešil implementáciu opatrení týkajúcich sa vykurovania a prípravy teplej vody, stavebných konštrukcií, výmeny osvetlenia a elektroinštalácií s využitím novej LED technológie,“ priblížil prorektor PU pre stratégiu a rozvoj Peter Adamišin.

Podobne ako na tzv. novom internáte, aj na tomto študentskom domove nainštalovali 60 fotovoltaických panelov s akumulátormi.

Druhá etapa obnovy

Súbežne s prácami na exteriérovej časti internátu prebiehala aj druhá etapa obnovy jeho vnútornej časti s piatimi nadzemnými a jedným podzemným podlažím.

„Obnova pozostávala z komplexnej výmeny elektroinštalácie, zdravotechniky, riešenia požiarnej bezpečnosti, statického posúdenia stavby, rekonštrukcie podlahových krytín, stierok a obkladov,“ ozrejmila investičná technička PU Darina Gajdarová.

Nižšiu, trojpodlažnú budovu s technickým suterénom, zrekonštruovala univerzita v rámci prvej etapy ešte v roku 2021 za viac ako 303-tisíc eur, pričom 300-tisíc eur získala z ministerstva školstva.

„Interiér študentského domova sa aktuálne zariaďuje novým nábytkom tak, aby sa komplexne zrekonštruovaný internát mohol otvoriť v plnej prevádzke v septembri, teda na začiatku nového akademického roka,“ dodala Polačková.

Vlastné zdroje univerzity

Začiatkom júla tohto roku sa univerzita pustila aj do obnovy posledného zo štyroch ubytovacích objektov na Exnárovej ulici. Internát má deväť nadzemných podlaží, ktoré sa budú obnovovať po etapách.

Aktuálne prebieha rekonštrukcia troch vrchných podlaží, ktorá zahŕňa komplexnú výmenu elektroinštalácie, odstránenie umakartových jadier, rekonštrukciu sociálnych zariadení, výmenu podlahových krytín, nových stierok a malieb.

Celková suma rekonštrukcie je 563-tisíc eur, ktoré hradí univerzita z vlastných zdrojov. V zrekonštruovaných častiach internátu pribudne nový nábytok.

„Vo všetkých objektoch, okrem študentského domova Exnárova, pribudnú aj turnikety, rovnako hradené z univerzitných zdrojov, ktoré elektronizujú a zjednodušia vstup ubytovaných študentov, hostí a návštev, čo považujeme za ďalší krok k digitalizácii služieb,“ uzavrela prorektorka PU pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality Jana Burgerová.

Komplex štyroch objektov študentských domovov PU má celkovú kapacitu 1 871 lôžok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna Polačková
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove