Takmer 2 400 žiakov z celkovo približne 4 150 maturantov stredných škôl Prešovského samosprávneho kraja (PSK) absolvuje v týchto dňoch praktické maturitné skúšky. Deje sa tak najčastejšie v hoteloch, nemocniciach, obchodných prevádzkach či vo výrobných spoločnostiach. Viac ako 250 z nich vykonáva maturity priamo u zamestnávateľa.
Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, praktickú maturitu realizuje celkovo 2 381 žiakov. Najvyšší počet eviduje Stredná odborná škola pedagogická v Levoči so 141 maturantmi, nasleduje Spojená škola Ľ. Podjavorinskej v Prešove so 110 žiakmi.
Viacerí žiaci maturovali priamo u zamestnávateľov
Vyše stovky maturantov v praktickej časti majú aj Stredná priemyselná škola techniky a dizajnu v Poprade a SPŠ technická v Bardejove. Významný podiel tvoria tiež žiaci stredných zdravotníckych škôl v Humennom, Poprade a Prešove, ktorých je spolu viac ako 230 a skúšku vykonávajú priamo v zdravotníckych zariadeniach.

V Prešovskom kraji prebiehajú maturity, skúšky čakajú aj 245 žiakov so zdravotným znevýhodnením
Praktické maturity u zamestnávateľa absolvuje 254 žiakov a v duáli 155 žiakov župných stredných škôl. Napríklad zo Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej v Prešove maturuje v duáli vyše 40 študentov, z Hotelovej školy v Hornom Smokovci 30, z SOŠ technickej v Prešove 18 a zo Spojenej školy na Jarmočnej ulici v Starej Ľubovni 13.
„V duáli sme opäť veľmi významne narástli. Podľa aktuálnych údajov sme v rámci stredných škôl v Prešovskom kraji dosiahli hranicu 1 900 dualistov, čo je výrazný nárast oproti minulému roku, kedy ich bolo 1 510,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.
Duálne vzdelávanie naberá na sile
Práve duálne vzdelávanie je podľa neho cestou, ako študentom umožniť získavanie praktických zručností. „V prípade štúdia na stredných odborných školách je to vynikajúca cesta ako získavať ďalšie zručnosti a ako si tie nadobudnuté potom overiť počas maturitnej skúšky u zamestnávateľa, s ktorým má škola uzavretú zmluvu v systéme duálneho vzdelávania. Nesporné benefity sú na oboch stranách, pričom tým hlavným je hotový zamestnanec, ktorého si takáto firma prakticky vychovala a vie mu po absolvovaní maturity poskytnúť pracovné miesto,“ dodal Majerský.

Prečo maturanti odchádzajú študovať do zahraničia a čo je potrebné na to, aby sa vrátili na Slovensko?
Praktickú časť maturity v týchto dňoch absolvujú okrem iného aj žiaci študujúci gastro, elektrotechnické či polytechnické odbory, ako je kuchár, čašník, programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, operátor stavebnej výroby, mechanik, či mechatronik. Skúšku skladajú v nemocniciach, hoteloch, výrobných spoločnostiach, ale aj supermarketoch.