- aktualizované 18. novembra 12:58
Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu v Prezidentskom paláci vymenovala nových vysokoškolských profesorov.
Novými profesormi sú Elena Bendíková v odbore športová edukológia, Branislav Bleha – humánna geografia, Attila Czirfusz – verejné zdravotníctvo, Roman Fekete – procesná technika, Ľubomír Guzi – slovanské jazyky a literatúry, Anton Heretik – psychológia, Roman Hrmo – odborová didaktika, Branislav Hučko – aplikovaná mechanika, Jaroslava Kádárová – priemyselné inžinierstvo, Ivan Klement – technológia spracovania dreva, Juraj Kurimský – elektroenergetika, Jaroslav Legemza – hutníctvo, Tomáš Lengyelfalusy – odborová didaktika a Slavomír Marcinčák – hygiena potravín.
Taktiež Daša Munková v odbore prekladateľstvo a tlmočníctvo, Martin Muránsky – systematická filozofia, Róbert Olšiak – energetické stroje a zariadenia, Jaroslav Porubän – informatika, Radim Rybár – získavanie a spracovanie zemských zdrojov, Darina Saxunová – manažment, Martin Straka – logistika, Marek Sukop – výrobná technika, Ján Titiš – anorganická chémia, Jarmila Trpčevská – environmentálne inžinierstvo, Karol Ujházy – lesnícka fytológia, Ivan Žežula – aplikovaná matematika a Milan Žukovič v odbore fyzika.
Spoločnosť sa musí vysporiadať s infodémiou
Prezidentka nových profesorov požiadala, aby vo svojom ďalšom pôsobení vždy brali do úvahy, že vzdelanie zaväzuje a titul profesora zaväzuje ešte viac.
„Práve vy môžete svojim pôsobením zveľaďovať to najcennejšie čo máme – morálny a odborný potenciál našej mladej generácie, ktorá predstavuje budúcnosť republiky,“ zdôraznila.
Hlava štátu zároveň dodala, že ju znepokojuje fakt, že okrem pandémie sa musí spoločnosť čo najskôr vysporiadať aj s infodémiou.
Kľúčový význam pre budúcnosť Slovenska
Patologickému šíreniu konšpirácií totiž podľa nej podliehajú aj ľudia s akademickým vzdelaním, napríklad učitelia. „Preto je dôležité, aby ste v ešte väčšej miere ako doteraz viedli svojich študentov k tomu, aby mysleli kriticky, aby mysleli samostatne,“ pripomenula prezidentka s tým, že pre budúcnosť Slovenska to má kľúčový význam.
Povolanie vysokoškolského pedagóga a vedca nepatria k najľahším, ani ku komfortným, ak sa vykonávajú s plnou vážnosťou ako životné poslanie. Čaputová skonštatovala, že je to poslanie, ktoré má pre spoločnosť a pre budúcnosť republiky veľký význam.