Prezidentka Čaputová vymenovala päť rektorov vysokých škôl, na svojom poste pokračuje aj niekdajší minister školstva Plavčan (foto)

Zľava: Novovymenovaný rektor Vysokej školy Danubius v Sládkovičove Peter Plavčan a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vymenovania rektorov vysokých škôl prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava 14. november 2022. Foto: SITA/Diana Černáková

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok vymenovala rektorku a rektorov piatich vysokých škôl.

Petra Plavčana vymenovala za rektora Vysokej školy Danubius v Sládkovičove, Samuela Abraháma za rektora Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií v Bratislave, Vladimíra Hiadlovského za rektora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Mareka Števčeka za rektora Univerzita Komenského v Bratislave a Bohunku Koklesovú za rektorku Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Symbolický 17. november

Prezidentka vo svojom príhovore upriamila pozornosť aj na blížiaci sa 17. november, ktorý podľa nej symbolizuje odvahu a odhodlanie mladých ľudí postaviť sa na odpor totalitným režimom v rokoch 1939 a 1989.

Rektori vysokých škôl majú podľa nej nezanedbateľný podiel na tom, aby mladá generácia vedela a cítila s rovnakou jasnosťou a samozrejmosťou, čo je spravodlivé a čo je správne.

Dôvera a zodpovednosť

„Všetci už máte s pôsobením na tomto poste skúsenosti a ďalšie roky tak pre vás predstavujú možnosť pokračovať v začatej práci. Znamenajú aj dôveru, ktorú do vás vložila vaša akademická obec,“ uviedla Zuzana Čaputová, podľa ktorej máme súčasné prekážky a problémy lepšiu šancu zvládnuť ako spoločnosť, v ktorej budú vysoké školy tvoriť dobre fungujúci ekosystém, stanú sa živou súčasťou verejnej diskusie a budú etalónom odbornosti a etických štandardov.

„Do vašich rúk je vložená dôvera, ale aj veľká zodpovednosť za formovanie nastupujúcej generácie mladých ľudí. Počúvajme ich a komunikujme s nimi. Verím, že posilnenie transparentnosti a demokratických procesov na vysokých školách pocítime aj pri fungovaní a smerovaní našej krajiny,“ dodala v príhovore hlava štátu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bohunka KoklesováMarek ŠtevčekPeter PlavčanSamuel AbrahámVladimír HiadlovskýZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie BISLA Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdiíUK Univerzita Komenského v BratislaveUMB Univerzita Mateja Bela v Banskej BystriciVysoká škola Danubius v SládkovičoveVysoká škola výtvarných umení v Bratislave