Prieskum ukázal prekvapivé výsledky, domáce vzdelávanie pre svoje deti volia väčšinou vysokoškolsky vzdelaní rodičia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Domáce vzdelávanie pre svoje deti volia väčšinou vysokoškolsky vzdelaní rodičia. Vyplynulo to z prieskumu občianskeho združenia Domáce vzdelávanie na Slovensku. Združenie vyzbieralo údaje o rodičoch 1 206 detí, ktoré sa vzdelávajú doma, čo je 65,9 percenta všetkých domškolákov.

Podľa združenia je tak vzorka dostatočne reprezentatívna a umožňuje vyvodenie štatistických záverov. Prieskum ukázal, že domáce vzdelávanie volia pre deti väčšinou vzdelaní rodičia.

„Až 69,8 percenta detí v domácom vzdelávaní pochádza z rodín, kde má aspoň jeden z rodičov ukončené vysokoškolské vzdelanie, pričom pri 38,6 percenta detí majú ukončené vysokoškolské vzdelanie obidvaja rodičia, pri 23,6 percenta len matka a pri 7,8 percenta len otec, 28,5 percenta detí má rodičov s najvyšším dosiahnutým vzdelaním stredoškolským,“ priblížilo občianske združenie.

A doplnilo, že v porovnaní dosiahnutého skóre s celkovou populáciou, kde podľa sčítania žije 21,9 percenta vysokoškolsky vzdelaných ľudí, je možné tvrdiť, že v domácom vzdelávaní je koncentrácia vysokoškolsky vzdelaných rodičov výrazne vyššia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Občianske združenie Domáce vzdelávanie na Slovensku (OZ DVS)