Príspevok na notebook či tablet môže už tento mesiac využiť 20-tisíc žiakov, začína sa pilotná fáza projektu

Foto: ilustračné, Thinkstock

Príspevok na nákup nového notebooku, tabletu alebo all-in-one počítača bude môcť už tento mesiac využiť 20-tisíc žiakov. Projekt Digitálny žiak spustilo ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) spolu s Digitálnou koalíciou pred dvoma mesiacmi.

Obrovský záujem

Vďaka tejto schéme podpory dostane viac ako 152 000 žiakov základných a stredných škôl príspevok z eurofondov na nákup výpočtovej techniky, ktorú potrebujú pri svojom vzdelávaní. Ako uviedla ministerka informatizácie Veronika Remišová, najlepším dôkazom zmysluplnosti tohto projektu je obrovský záujem o digitálny príspevok, keďže do dnešného dňa sa do projektu prihlásilo už viac ako 52-tisíc žiakov.

„Tento týždeň sa projekt posunul do ďalšej fázy. Prvým stovkám žiakov stredných škôl už prišli overovacie kódy, vďaka ktorým si vo vybraných predajniach môžu uplatniť príspevok 350 eur pri kúpe svojho digitálneho zariadenia,“ dodala.

Pilotná fáza

Projekt Digitálny žiak je určený pre žiakov základných a stredných škôl pochádzajúcich zo sociálne slabšieho prostredia a z domácností, ktoré neprekračujú 60 percent mediánu príjmu domácností na Slovensku. Nárok na príspevok majú aj všetci terajší prváci na stredných školách a žiaci piatych ročníkov na osemročných gymnáziách. O príspevok v hodnote 350 eur môžu žiaci a ich zákonní zástupcovia požiadať do konca júna.

Do pilotnej fázy sú zahrnutí žiaci kvinty a prvých ročníkov na školách Gymnázium Metodova, Stredná priemyselná škola strojnícka v Bratislave – „Fajnorka“ a Stredná priemyselná škola elektrotechnická – „Adlerka“. Prvé stovky žiakov týchto stredných škôl si môžu zakúpiť notebook, tablet s klávesnicou či all-in-one počítač v niektorej zo 16 elektro-predajní, ktoré sú zapojené do pilotnej fázy projektu.

V ostrej fáze projektu, ktorú Digitálna koalícia spustí do konca mája, získa svoje overovacie kódy ďalších 20-tisíc žiakov. Tí si svoje zariadenie budú môcť vyzdvihnúť vo viac ako 500 predajniach po celom Slovensku.

Rozvoj zručností

Predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský zdôraznil, že digitálne zručnosti sú nevyhnutným základom pre plné využitie všetkých príležitostí, ktoré dnešná digitálna doba ponúka.

„Žiaľ, aj napriek tomu dnes mnohí žiaci nemajú potrebné digitálne vybavenie, vďaka ktorému by sa mohli plnohodnotne pripravovať na štúdium aj z domu a rozvíjať tak svoje digitálne zručnosti v maximálnej možnej miere. Veríme, že projekt pomôže zásadne zvýšiť dostupnosť digitálnych zariadení pre všetkých žiakov, bez ohľadu na to, z akého prostredia pochádzajú,“ skonštatoval.

Národný projekt v celkovej hodnote 65,4 milióna eur je financovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra z prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť, ktorú má na starosti MIRRI SR a slúži na digitalizáciu Slovenska.

Pomoc sociálnym prípadom

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ján Hero podotkol, že digitalizácia je pre žiakov z marginalizovaných rómskych komunít novou cestou, ktorá im otvára brány z kruhu generačnej chudoby.

„Práca s digitálnymi technológiami je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou, a preto verím, že digitálny príspevok bude prostriedkom, ktorý im dopomôže k vyššej vzdelanostnej úrovni a zamestnateľnosti,“ uviedol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján HeroMario LelovskýVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR