Programové vyhlásenie vlády (PVV) je v oblasti vzdelávania menej ambiciózne v merateľných záväzkoch ako vyhlásenie predchádzajúcej vlády z roku 2016. Uviedla to Slovenská komora učiteľov (SKU) vo svojom stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.
Analytik z iniciatívy To dá rozum Jozef Miškolci oceňuje v PVV záväzok kontinuálneho rastu platov pedagogických a odborných zamestnancov, aj keď tam nie je uvedená konkrétna úroveň navýšenia. SKU považuje prísľub vlády zvyšovať platy podľa možnosti rozpočtu za málo ambiciózne.
Pod tlakom koronakrízy
Učitelia aj analytici uznali záujem riešiť zaškolenie detí z rizikového prostredia už od troch rokov, avšak vyvstali otázky o účinnosti tohto opatrenia.
Maturity v roku 2020 nebudú, žiakom učitelia spriemerujú koncoročné známky
Komora učiteľov chápe, že vyhlásenie vzniklo pod tlakom koronakrízy. Oceňujú preto viaceré riešenia, no chýbajú im konkrétne záväzky, ako napríklad určenie percenta hrubého domáceho produktu (HDP) na vzdelávanie či zmenšenie priepasti medzi platmi pedagógov a ostatnými vysokoškolsky vzdelanými zamestnancami.
„Preto prísľub vlády v PVV zvyšovať platy ‚podľa možností rozpočtu‘ považujeme za málo ambiciózny až alibistický,“ uviedli.
Chýba boj s korupciou
Absentuje tu podľa nich aj boj s korupciou a politickým rodinkárstvom pri obsadzovaní funkcií v školstve, či slabé ambície pri zavádzaní demokracie a transparentnosti do procesov v školách.
Učivo by žiaci mohli dobehnúť v letných školách, Štátny pedagogický ústav rieši možnosti ich zriadenia
Miškolci oceňuje skvalitňovanie prípravy budúcich učiteľov, no chýba mu vo vyhlásení konkrétny krok či nástroj na jeho dosiahnutie. Dodáva, že aj v oblasti profesijného rozvoja učiteľov ide o podobne všeobecne formulovaný cieľ.
Vysvetlil, že PVV mohlo v tejto oblasti aspoň naznačiť, akým spôsobom na tento účel využije prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie, národné projekty či cez dopytovo-orientované výzvy priamo pre školy.
Deti z rizikového prostredia
Učitelia aj analytici ocenili záujem riešiť zaškolenie detí z rizikového prostredia od troch rokov veku. SKU však vyjadruje obavu, že pre pretrvávajúci nedostatok kapacít materských škôl by došlo k vylúčeniu detí majoritnej skupiny.
Podľa nich by bolo lepšie zabezpečiť predprimárne vzdelávanie najmä tým deťom, ktorých rodičia prejavia záujem. Podľa nich v tomto bode absentuje pomoc rodinám z rizikového prostredia v oblasti výchovy a starostlivosti, čo vnímajú ako nevyhnutnú paralelu pri tejto problematike.
Digitálne vzdelanie prešlo počiatočným nadšením, Gröhling nechce znižovať platy učiteľov
Analytička z To dá rozum Katarína Vančíková označila, že na pozadí ostatných riešení je zabezpečenie povinného navštevovania materskej školy pre všetky trojročné deti ohrozené rizikovým prostredím, je nesúrodé a má spornú efektivitu.
„Tento záväzok pravdepodobne vzniká ako reakcia na výsledky hlasovania laickej verejnosti, ktoré vyhlásilo hnutie OĽaNO v rámci svojej predvolebnej kampane,“ uviedla. Dodala, že opatrenie vzniklo skôr ako reakcia na hlas ľudí a nie na základe odbornej diskusie.