Prvý vzdelávací kontakt s vesmírnou stanicou ISS na Slovensku sa podaril na druhý pokus - FOTO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Účastníci počas nadviazania spojenia a realizácie rádiového kontaktu s posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Prešov, 25. január 2024. Foto: SITA/Ivan Kriššák.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prešovskej univerzite (PU) v Prešove sa podarilo ako prvej na Slovensku nadviazať vzdelávací kontakt s posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Deti z Prešovského a Košického kraja tak dostali príležitosť opýtať sa zaujímavé otázky americkej astronautky Sunity Williams.

Spojenie s ISS sa podarilo až na druhý pokus, čo prinieslo napätie, ale napokon o to väčšiu radosť odmenenú potleskom prítomných. Na možnosť spojiť sa s posádkou opakovane museli organizátori dostať špeciálne povolenia.

Spolupráca s rádioamatérmi

Podujatie organizované Prešovskou univerzitou je výsledkom spolupráce s rádioamatérmi a množstvom regionálnych inštitúcií. Koordinátor projektu Matúš Nemec prezradil, že prípravy prebiehali od marca minulého roka, keď sa dostali do zoznamu 22 uchádzačov o takýto rádiový kontakt.

Zo Slovenska boli jedinými záujemcami a po náročnom výberovom procese napokon uspeli. „Sme prvá vzdelávacia inštitúcia na Slovensku, ktorá takýto kontakt urobila a ja dúfam, že nie posledná,“ zdôraznil Nemec.

Táto udalosť má zámer priblížiť mladým ľuďom vedu, matematiku, techniku a aj rádioamatérsky svet cez takúto možnosť spojenia s kozmonautom na Medzinárodnej vesmírnej stanici,“ dodal technický manažér kontaktu Pavol Čalfa s tým, že technické zabezpečenie si vyžiadalo inštaláciu dvoch antén na budovu univerzity a zhruba pol kilometra káblového prepojenia s dvomi pripravenými stolovými vysielačkami.

Nečakané technické problémy

Samotný plánovaný a zhruba 10-minútový rádiový kontakt však priniesol aj nečakané technické problémy. Prvý sobotňajší pokus bol naplánovaný pri priblížení sa ISS nad územie Slovenska okolo 16:20, no napriek snahe spojenie nefungovalo a pri žiadostiach o kontakt sa z vysielačky ozýval iba šum. Zaplnená aula Prešovskej univerzity ostala sklamaná.

Onedlho však organizátori oznámili, že požiadali o možnosť druhého pokusu o kontakt. Po chvíľach čakania im napokon bola žiadosť, po potvrdeniach z viacerých strán a ochote samotnej astronautky, schválená a druhý pokus sa uskutočnil po 18:00. Skupina 15 vybraných študentov a žiakov z Prešovského a Košického kraja tak dostala možnosť opýtať sa pri ďalšom prelete ISS pripravené otázky.

Otázky detí

Deti sa zaujímali o odlúčenie a komunikáciu s rodinou, ako trávia kozmonauti na ISS voľný čas, chceli vedieť čo je najviac nečakaná vec, ktorú sa astronautka vo vesmíre o sebe dozvedela, ale zaujímali sa aj o to, či sa vedia astronauti poškrabať, ak ich v skafandri na tele niečo svrbí.

Na otázky odpovedala Sunita Williams. Americká astronautka indicko-slovinského pôvodu je jedinou ženou v aktuálnej sedemčlennej posádke ISS. Bývalá vojenská pilotka pracuje ako astronautka pre NASA od roku 1998.

Astronautka pri kontakte stihla pozdraviť Slovensko

Podľa Nemca mala byť pôvodne súčasťou ISS jeden týždeň, aktuálne je ale členkou posádky už osem mesiacov. Pri kontakte stihla pozdraviť Slovensko a prezradila, že sa rada pozerá z ISS na vesmír i na Zem. Viacmesačný pobyt v uzavretom priestore je podľa nej náročný, ale z členov posádky sa za ten čas stáva takmer rodina.

Nevyhli sme sa ani pri druhom pokuse menším technickým problémom, ale sme radi, že nás Sunita počula, že nám odpovedala a že sme sa stihli väčšinu otázok opýtať. Dúfam, že deti si to užili,“ uviedol Nemec, podľa ktorého zatiaľ nie je úplne jasné, čo technické problémy spôsobilo a skúmajú viaceré varianty príčin.

Deň vo vesmíre

Spojenie s posádkou ISS bolo súčasťou vedecko-popularizačného podujatia Deň vo vesmíre, ktoré okrem spojenia s americkou astronautkou prinieslo aj sériu prednášok o vesmíre a rádiovej komunikácii, o pôsobení kozmonautov na ISS a tiež rôzne kvízy.

Deň kontaktu bol výnimočný aj astronomicky, keďže v sobotu 25. januára boli viditeľné viaceré planéty naraz, čo dodalo podujatiu špeciálny zážitkový rozmer. V rámci projektu budú ešte do konca školského roka nasledovať ďalšie vzdelávacie aktivity na zapojených školách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ISS Medzinárodná vesmírna stanicaPrešovská univerzita v Prešove