Rektor Technickej univerzity v Košiciach Peter Mésároš bol slávnostne inaugurovaný do funkcie (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rektor Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Peter Mésároš bol slávnostne inaugurovaný do funkcie. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rektor Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Peter Mésároš bol slávnostne inaugurovaný do funkcie. Ako informovala TUKE, Mésároša zvolil do tejto funkcie Akademický senát a Správna rada TUKE v polovici tohtoročného mája.

Zloženie slávnostného sľubu

Prezidentka Zuzana Čaputová ho menovala do funkcie 16. augusta s účinnosťou od 15. augusta. Mésároš v rámci inaugurácie slávnostne zložil sľub a z rúk predsedu Akademického senátu profesora Romana Cimbalu si prevzal insígnie univerzity. Po zložení sľubu menoval do funkcií prorektorov univerzity.

Profesora Juraja Gazdu menoval za prorektora pre inovácie a transfer technológií, profesor Ivo Petráš bol menovaný prorektorom pre vedu, výskum a doktorandské štúdium a profesor Miroslav Kelemen sa stal prorektorom pre vzdelávanie. Profesor Ján Piteľ bude zastávať funkciu prorektora pre zahraničné vzťahy a mobilitu a Rastislav Ručinský bude prorektorom pre rozvoj a vonkajšie vzťahy. Mésároš im odovzdal i prorektorské insígnie.

Pozerajme sa na problémy ako na výzvy

„Tak ako naši predchodcovia, tak ako aj my a každé ďalšie vedenie univerzity a fakúlt musí zlepšovať podmienky pre štúdium, pre prácu, pre profesijný rast, osobnostný rozvoj a sebarealizáciu. Aj keď malými krokmi, aj keď pomalšie, ako by sme chceli alebo mohli. Pozerajme sa na všetky problémy ako na výzvy, zmeňme kritiku na diskusiu o riešeniach, zmeňme rivalitu na zdravé a férové súťaženie a spoluprácu. Nielen na univerzite, ale aj v spoločnosti,“ vyzval Mésároš vo svojom inauguračnom prejave, v rámci ktorého priblížil aj zámery vedenia TUKE k ďalšiemu rozvoju univerzity.

Prítomným, medzi ktorými boli členovia akademickej obce, reprezentanti partnerských inštitúcií školy i významné osobnosti verejného života, sa prihovoril aj štátny tajomník ministerstva školstva Róbert Zsembera. Ďalej viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave profesor Ferdinand Daňo.

Uplatnenie absolventov v zahraničí

Taktiež aj košický primátor Jaroslav Polaček, predseda Slovenskej akadémie vied profesor Pavol Šajgalík a zástupca Univerzity v Miškolci profesor Péter Szűcs. TUKE vznikla v roku 1952 a v súčasnosti na nej študuje viac ako 11-tisíc študentov, pričom takmer 40 percent z nich tvoria študenti zo zahraničia.

„TUKE je aktívnym centrom vedeckého výskumu a inovácií, pričom jej projekty sú orientované na riešenia reálnych problémov z praxe, čím prispieva k pokroku vedy a techniky s celospoločenským dopadom. Členstvo Technickej univerzity v medzinárodných štruktúrach otvára študentom i zamestnancom cestu k sebarozvoju a získavaniu globálnych skúseností,“ uviedla univerzita a doplnila, že uplatniteľnosť jej absolventov v praxi zvyšuje i moderná infraštruktúra a spolupráca s podnikateľskou sférou ako na východe Slovenska, tak i zo zahraničia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ferdinand DaňoJaroslav PolačekPavol ŠajgalíkPeter MésárošRóbert ZsemberaZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Ekonomická univerzita v BratislaveSAV Slovenská akadémia viedTUKE Technická univerzita v Košiciach