BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Novým prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) bude rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil. Médiám to na piatkovej tlačovej konferencii povedal súčasný prezident SRK a rektor Trnavskej univerzity v Trnave Marek Šmid.
Kropil ho vo funkcii nahradí v auguste. Za viceprezidentku SRK zvolili rektorku Akadémie Policajného zboru v Bratislave Luciu Kurilovskú. Druhým viceprezidentom bude rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libor Vozár.
Financovanie je poddimenzované
Voľba nového prezidenta a viceprezidentov SRK sa uskutočnila na jej zasadnutí, ktoré predchádzalo spoločnému stretnutiu Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) a České konference rektorů (ČKR). Rokovanie sa konalo na pôde Univerzity Komenského (UK) v Bratislave v dňoch 6. až 7. júna.
Rektori slovenských a českých vysokých škôl sa zhodli, že hlavným problémom oboch krajín je dlhodobé podfinancovanie vzdelávania, výskumu, vývoja a infraštruktúry.
Univerzita Konštantína Filozofa prijala úsporné opatrenia, dôvodom sú aj rekreačné poukazy
„S českými kolegami sme sa zhodli na tom, že aj napriek mnohým zlepšeniam je financovanie vzdelávania v oboch krajinách dlhodobo poddimenzované,“ zdôraznil Šmid.
Ďalšími témami spoločného rokovania boli podľa neho zabezpečovanie kvality vysokoškolského vzdelávania, hodnotenie výskumnej a inej tvorivej činnosti či plnenie spoločenskej misie o medzinárodnej spolupráci.
Odmietli novelu o vysokých školách
Slovenská rektorská konferencia vyjadrila na rokovaní nesúhlas so spôsobom prijatia novely zákona o vysokých školách, ktorou sa odstránilo ustanovenie obmedzujúce výkon funkcie rektorov, prorektorov, dekanov a prodekanov na najviac dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.
„Ustanovenia boli prijaté bez konzultácie s orgánmi reprezentácie vysokých škôl či odbornou verejnosťou,“ konštatuje Šmid.
Rekonštrukcia bratislavského internátu sa odkladá, rektor UK po problémoch odvolal riaditeľa
Postup pri prijatí tejto novely vníma ako výrazný zásah do akademických práv a slobôd. Je presvedčený o tom, že toto opatrenie musí byť predmetom širokej diskusie nielen akademickej obce, ale aj dotknutej verejnosti.
Uznesenia sú diskriminačné
Slovenskí rektori nie sú spokojní ani s výzvami Výskumnej agentúry, ktorých cieľom je podpora priemyselných výskumno-vývojových centier. Uznesenia obsiahnuté v týchto výzvach považujú za diskriminačné.
„Upozorňujeme taktiež na to, že rektori súkromných vysokých škôl neboli doposiaľ pozvaní na inauguráciu prezidentky SR. V tejto súvislosti žiadame pozvať rektorky a rektorov všetkých vysokých škôl,“ vyzýva Šmid.
Spoločné rokovanie českých a slovenských rektorov sa konalo 6. až 7. júna na pôde Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Zasadnutie navštívila aj ministerka školstva Martina Lubyová, ktorá ocenila, že sa slovenskí a českí rektori takto pravidelne stretávajú. Ďalšie spoločné zasadnutie bude v roku 2021 v Brne.