Rozvoj digitálnych zručností, kritického myslenia žiakov ako aj nové stratégie učenia sa, ktoré budú viesť žiakov k používaniu poznatkov v bežných situáciách, majú byť cieľmi pripravovanej reformy obsahu vzdelávania z dielne rezortu školstva.
Tri vzdeláviacie oblasti
Ako ďalej ministerstvo informovalo v tlačovej správe, na príprave navrhovaných zmien sa podieľalo viac než 300 odborníkov. Ku konečnej podobe reformy nazvanej „Vzdelávanie pre 21. storočie“ môžu prispieť aj rodičia, učitelia a odborníci z oblasti školstva prostredníctvom deviatich online podujatí, ktoré organizuje Štátny pedagogický ústav.
Prezentácie sú podľa ministerstva rozdelené podľa vzdelávacích oblastí, napríklad „Umenie a kultúra“, „Človek a spoločnosť“ alebo „Jazyk a komunikácia“.
Žiaci sa budú môcť zúčastniť lyžiarskych výcvikov, platí režim OTP a testovanie pred odchodom
Zúčastniť sa na nich môžu tiež zástupcovia zriaďovateľov základných škôl, zamestnávatelia, zástupcovia materských, stredných škôl a vysokých škôl, ktoré pripravujú budúcich učiteľov a taktiež zástupcovia mimovládnych organizácií.
Príprava detí na život
„Cieľom tejto reformy je pripraviť žiakov na život v 21. storočí. Teší ma, že táto reforma je iná než tie doterajšie,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS).
Po prvýkrát je podľa neho navrhovaná reforma tvorená zdola, ľuďmi z praxe, učiteľmi a riaditeľmi a po prvýkrát je otvorená na diskusiu a pripomienkovanie odborníkom, pedagógom, ale aj verejnosti a rodičom.
Obsah vzdelávania čoskoro prejde zmenami, prvé školy by mohli učiť podľa nového programu už od septembra 2023
„A po prvýkrát pri jej zavádzaní nebudú školy samy, ale budú im pomáhať skúsení učitelia a riaditelia z praxe ako mentori,“ doplnil minister.
Pre záujemcov o účasť na diskusiách je podľa rezortu školstva potrebná registrácia. Následne im bude deň pred konaním podujatí odoslaný link na prihlásenie. Kompletný zoznam a časový harmonogram prezentácií je zverejnený na webovej stránke vzdelavanie21.sk.