Zjednotenie systému riadenia školstva prinesie podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS) zefektívnenie a zjednodušenie riadenia školstva. Šéf rezortu školstva to uviedol po rokovaní vlády.
Ako ďalej vysvetlil, školstvo bolo od roku 2013 riadené a financované z rezortu vnútra a rezortu školstva. Ministri to na stredajšom rokovaní zmenili schválením novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Zmena by mala do platnosti vstúpiť od 1. januára 2022.
Úlohy boli duplicitné
Gröhling podotkol, že doterajšie nesystémové rozhodnutie spôsobilo duplicitu niektorých úloh pre školy, viedla sa dvojitá administratíva a riadenie škôl bolo komplikované a neprehľadné.
Od 19. apríla sa vrátia do škôl aj ôsmaci a deviataci. Gröhling žiada učiteľov, aby deti zatiaľ neskúšali
„Tomuto rozbitému systému v školstve je koniec a robíme krok smerom k tomu, aby bol systém riadenia jednoduchší, prehľadnejší a efektívnejší,“ uviedol.
Dodal, že krok zjednotenia riadenia školstva podporili viacerí aktéri v oblasti školstva, ako napríklad Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku či Najvyšší kontrolný úrad SR.
Jednoduchšie riadenie
Minister priblížil, že po vecnej stránke školy, ktoré spadali pod rezort vnútra, mohol riadiť rezort školstva. Avšak po stránke organizačnej ich riadilo ministerstvo vnútra. Podotkol, že tam vznikali kompetenčné spory.
„Pre nás bude teraz jednoduchšie, napríklad aj počas pandémie a iných kritických situácií, priamo cez odbory vytvorených v krajských mestách riadiť jednotlivé školy a posúvať im informácie,“ vysvetlil.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva vnútra SR Jána Lazara novela napráva anomáliu, ktorá vznikla reformou ESO. Koncept integrálnej samosprávy však podporujú naďalej a celkovo rozhodnutie svojich predchodcov v tejto oblasti považujú za správne. Dodal však, že bude lepšie ak financovanie školstva sa prenesie tam, kde v skutočnosti patrí, teda pod ministerstvo školstva.