BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) – Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerské organizácie v školstve oceňujú zapracovanie niektorých požadovaných systémových zmien na zlepšenie školstva do Programového vyhlásenia vlády SR. Na druhej strane však vyjadrujú zásadnú nespokojnosť s nedostatočným finančným zabezpečením deklarovaných zmien, najmä dôstojného postavenia zamestnancov v školstve. Na dnešnej tlačovej besede to povedal predseda odborového zväzu Pavel Ondek s tým, že vláda a politické zložky tým likvidujú potenciál možného progresu školstva. To podľa organizácií spôsobí ďalší odliv kvalitných zamestnancov zo školstva a nezabezpečí deklarované zatraktívnenie učiteľského povolania.
Odborový zväz a školské organizácie žiadajú vládu, aby ešte pred prijatím programového vyhlásenia vlády v NR SR prehodnotila toto vyhlásenie a výrazne zvýšila objem peňazí z verejných zdrojov do školstva, vrátane zvýšenia platových taríf zamestnancov v školstve. Ondek na tlačovej besede upozornil, že programové vyhlásenie vlády nerieši ani platy nepedagogických zamestnancov. Odborový zväz a signatári Deklarácie na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy na Slovensku organizujú na utorok 19. apríla protest o 14:00 pred Úradom vlády SR, odkiaľ budú nespokojní ľudia pochodovať k NR SR.
Zmena sa nedá dosiahnuť tlakom na učiteľov
Alena Petáková zo Združenia základných škôl SR na dnešnej tlačovej besede uviedla, že sa prikláňa k spoločnému vyhláseniu odborov a signatárov deklarácie. Spôsob, akým sa pripravovalo programové vyhlásenie vlády v signatároch deklarácie, podľa nej evokovalo nádej, že sa doňho dostanú veci, po ktorých dlhodobo volajú. Petáková uviedla, že niektoré požiadavky sa tam dostali, ale nemajú finančné krytie. Ako dodala, zmena sa nedá dosiahnuť tlakom na učiteľov, aby pozdvihli školstvo bez finančného krytia. Školstvo je podľa nej dlhodobo podfinancované.
Branislav Kočan zo Slovenskej komory učiteľov uviedol, že komora vyzýva všetkých členov aj sympatizantov, aby podporili odborový zväz a partnerské organizácie v spoločnom postupe. „Vláda si dostatočne neuvedomuje hĺbku a rozsah problémov, ktoré v školstve sú. Nevyužíva dostatočným spôsobom spoločenskú objednávku, ktorá tu je. Je to smutné a myslíme si, že stabilita a rozvoj školstva je v súčasnosti v rukách vlády,“ dodal Kočan.
Ondek sa na záver vyjadril aj k plánovanému zvyšovaniu verejných zdrojov do výchovy a vzdelávania tak, aby celkový objem zvýšenia za volebné obdobie dosiahol dve miliardy eur. Ako uviedol, od stredy sa nedopátrali, koľko z tejto čiastky uvedenej v programovom vyhlásení, tvoria štrukturálne fondy. Podotkol však, že z minulosti vedia, že to bolo viac ako miliarda eur. Aj teraz je teda podľa neho predpoklad, že tá suma je možno vyššia ako jedna miliarda. Pripomenul, že zo štrukturálnych fondov nie je možné vyplácať plat zamestnancom školstva. Ondek sa vyjadril aj k plánovanému šesťpercentnému zvyšovaniu platov učiteľov. Ako uviedol, minister školstva Peter Plavčan požiadavky signatárov deklarácie do programového vyhlásenia vlády nepredložil.
Sumy na zvyšovanie platov priradila vláda
Sumy na zvyšovanie platov teda priradila podľa Ondeka vláda a nie minister. Minister školstva Peter Plavčan po dnešnom rokovaní s odborármi a zástupcami partnerských školských organizácií vyhlásil, že rokovali o súlade deklarácie s programovým vyhlásením vlády. Na otázku, ako vysvetlil odborárom, prečo sa ich požiadavky nedostali do programového vyhlásenia, Plavčan odpovedal, že „si vysvetľovali stanoviská“. Na doplňujúcu otázku médií, prečo sa nepodarilo zvýšenie platov podľa očakávaní odborov a partnerských organizácií, Plavčan iba zopakoval, „že išlo o výmenu stanovísk“. Viac nespresnil.
Vláda vo svojom programovom vyhlásení uviedla, že urobí legislatívne úpravy, aby platovú tarifu pedagogických a odborných zamestnancov od 1. septembra a následne, za predpokladu uskutočnenia zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania, od 1. januára 2018 každoročne zvýšili priemerne o šesť percent. Rovnako chce postupovať aj pri platovej tarife vysokoškolských učiteľov.
Vláda zároveň chce pravidelne medziročne zvyšovať verejné zdroje do výchovy a vzdelávania tak, aby celkový objem zvýšenia za volebné obdobie dosiahol dve miliardy eur a aby úroveň verejných zdrojov, ktoré idú ročne do školstva, bola na konci volebného obdobia v roku 2020 porovnateľná s priemerom krajín EÚ.