Školskí odborári rokovali s ministrom Druckerom, vyjadrili nesúhlas s budúcoročným štátnym rozpočtom

Členovia Rady ministrovi pripomenuli požiadavky odborov v súvislosti s odmeňovaním zamestnanectva či pracovnými podmienkami.
VLÁDA: Mimoriadne zasadnutie HSR SR
Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker odchádza z mimoriadneho zasadnutia Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR, ktoré sa uskutočnilo v budove Úradu vlády SR. Bratislava, 14. október 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík

Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ školstva) rokovala s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas-SD), minister školských odborárov informoval o pripravovaných zmenách i rozpočte pre svoj rezort na budúci rok.

Členovia Rady zas ministrovi pripomenuli požiadavky odborov v súvislosti s odmeňovaním zamestnanectva, pracovnými podmienkami, ale aj požiadavky zjednotenia financovania zamestnancov škôl a školských zariadení.

Nesúhlasia s rozpočtom na budúci rok

Rada vo vyhlásení, ktoré prijala na konci rokovania, skonštatovala, že pozitívne vníma kroky ministerstva i komunikáciu so sociálnymi partnermi. OZ školstva ale dodalo, že nie sú spokojní s financovaním regionálneho a vysokého školstva na Slovensku.

Školskí odborári vyjadrili nesúhlas s budúcoročným štátnym rozpočtom, jeho návrh podľa nich nezohľadňuje žiadnu valorizáciu platov zamestnancov v školstve na rok 2025.

„Jednorazová odmena v sume 800 eur v roku 2025 nespĺňa požiadavku na zvyšovanie tarifných platov ani záväzok vlády z jej programového vyhlásenia. Upozorňujeme, že predložený štátny rozpočet spôsobí pokles reálnych platov zamestnancov školstva z dôvodu inflácie a konsolidačných opatrení a nezaručí zvyšovanie ich životnej úrovne ani zvýšenie atraktívnosti jednotlivých profesií pôsobiacich v školstve,“ prízvukuje OZ školstva a pripomína, že i preto Rada zväzu prednedávnom odmietla podpísať Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na roky 2025 a 2026.

Nespokojnosť zamestnancov

Školskí odborári poukázali na rastúcu nespokojnosť zamestnancov v školstve a pripomenuli, že podľa prognóz by na Slovensku v najbližších rokoch malo chýbať niekoľko stoviek učiteľov. Podotkli tiež, že problémom nie sú len chýbajúci pedagogickí a odborní zamestnanci, ale situácia je problematická aj pri nepedagogických zamestnancoch.

„Základná tarifná tabuľka začína hlboko pod úrovňou minimálnej mzdy a v najbližších rokoch hrozí jej ďalší prepad pod túto úroveň. Riaditelia a rektori musia týmto zamestnancom doplácať zo zdrojov určených na odmeny či osobné príplatky. Zároveň tým dochádza k vyrovnávaniu platových rozdielov medzi jednotlivými tarifnými triedami a platovými stupňami bez ohľadu na dĺžku praxe a rozdielne požiadavky na kvalifikáciu,“ uvádza OZ školstva.

Dopĺňa, že táto problematika je dlhodobo zanedbávaná a v niektorých oblastiach už spôsobuje problémy s personálnym zabezpečením prevádzky škôl.

Sú pripravení rokovať ďalej

Zástupcovia OZ školstva deklarovali pripravenosť rokovať o problémoch školstva s prezidentom Petrom Pellegrinim, predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD), povereným predsedom parlamentu Petrom Žigom (Hlas-SD), a tiež so šéfmi rezortov školstva a financií Druckerom a Ladislavom Kamenickým (Smer-SD). Školskí odborári trvajú na požiadavke valorizovať v budúcom roku tarifné platy všetkým zamestnancom v školstve prinajmenšom o 10 percent.

„Uvedomujeme si potrebu konsolidácie verejných financií, ale odmietame pokles reálnych platov zamestnancov školstva v dôsledku inflácie,“ zdôraznili.

OZ školstva tiež akcentoval potrebu vnímať výchovu a vzdelávanie ako investíciu do budúcnosti. Podotklo, že ak vláda nezačne vnímať tieto oblasti ako svoju prioritu, sú pripravení naďalej na to upozorňovať protestnými aktivitami, prípadne aj štrajkom.

Viac k osobe: Ladislav KamenickýPeter PellegriniPeter ŽigaRobert FicoTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie: Hlas-SDRada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na SlovenskuSMER-SD

Odporúčané