Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR prichádza s novými preventívnymi opatreniami a chystá aj legislatívne zmeny, ktoré by mali prispieť k posilneniu ochrany učiteľov a žiakov v školách. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) na tlačovej besede zdôraznil, že školy by mali byť bezpečným miestom.
Dodal, že nejde o nové témy a čelia im školy po celom svete. Rovnako podotkol, že už krátko po svojom nástupe do funkcie označil témy duševného zdravia či zvyšovania bezpečnosti na školách za jednu zo svojich priorít. Rezort školstva napríklad spustil databázu preventívnych programov, obmedzil používanie mobilných telefónov na základných školách a novelizoval aj Smernicu k prevencii a riešeniu šikanovania.
Podpora ranných kruhov
„Vlani sa začalo systematické vzdelávanie odborníkov, ktoré naďalej pokračuje. V stredu vláda prijala koncepciu boja proti radikalizácii a extrémizmu – rezort školstva sa bude podieľať na jej napĺňaní v oblasti prevencie a vzdelávania,“ pripomína MŠVVaM SR. Vyzdvihlo i vlaňajšiu iniciatívu na podporu ranných kruhov, na ktoré rezort školstva nadväzuje ďalšími praktickými príručkami.

Slovenskí študenti čelia problémom, viac ako polovica sa už stretla s kyberšikanou alebo šírením propagandy
„Reagujeme tým aj na spätnú väzbu zo škôl, podľa ktorej si témy emócií, vzťahov a duševného zdravia vyžadujú väčší priestor,“ vysvetlil Drucker. Ranné kruhy sú pravidelné, krátke stretnutia triedneho učiteľa so svojimi žiakmi, ktorých cieľom je podporiť pripravenosť žiakov na vyučovanie a vytvorenie bezpečného prostredia na zdieľanie pocitov a názorov.
Nové príručky
Nové príručky by mali mať školy k dispozícii od budúceho školského roka. „Prvý balík ponúkne viac než 20 aktivít na jednu vyučovaciu hodinu rozdelených podľa vekových skupín a v súlade s cieľmi kurikulárnej reformy. Učiteľom poskytnú konkrétne scenáre, ktoré deťom pomôžu zvládať stres, rozvíjať odolnosť a budovať zdravé vzťahy,“ ozrejmilo ministerstvo.
K dispozícii by mala byť aj praktická príručka na podporu spolupráce s rodičmi, ktorá sa zameria na tri úrovne, a to informovanie, budovanie komunity a spolurozhodovanie, vrátane riešenia problémových situácií. Minister v tomto smere prízvukoval dôležitosť vzťahu medzi školou a rodinou, dodal, že chcú školák pomôcť s jeho citlivým budovaním.
Pojem „ochrana duševného zdravia“
Ministerstvo tiež uviedlo, že v pripravovanej novele školského zákona bude po prvýkrát zavedený aj pojem „ochrana duševného zdravia„. Danú oblasť rezort považuje za neoddeliteľnú súčasť výchovy a vzdelávania. Navrhuje i legislatívne zmeny, ktoré by mali posilniť ochranu zamestnanectva škôl, ide o reakciu na prípady útokov, výhražných správ či zastrašovania učiteľov a riaditeľov.

Školy čaká sieťová ochrana, cena za ňu by však podľa analytikov mohla byť nižšia
„Priestupkom bude napríklad poškodenie cti, ublíženie na zdraví z nedbanlivosti či verejné zosmiešnenie učiteľa. Postihované bude aj šírenie nepravdivých informácií a osobných údajov s cieľom spôsobiť ujmu. Cieľom je chrániť dôstojnosť a bezpečie tých, ktorí sa starajú o deti v školách,“ vysvetľuje MŠVVaM SR. Doplnilo, že priestupok bude môcť spáchať aj pedagóg či odborný zamestnanec, ak nebude opakovane riešiť vážne prejavy rizikového správania, poruší práva dieťaťa, objektivitu pri hodnotení či etický kódex.
„Možnosť postihu bude platiť aj pre rodiča, ktorý napriek opakovanému rizikovému správaniu dieťaťa odmieta odbornú pomoc. Týka sa to výnimočných prípadov, kde iné formy podpory zlyhali a je ohrozená bezpečnosť v škole,“ podotýka rezort školstva.
Prenos informácií medzi školami a odbornými zariadeniami
Ministerstvo che tiež zlepšiť aj prenos informácií medzi školami a odbornými zariadeniami, reflektuje tak na januárovú tragédiu v Spišskej Starej Vsi (študent tamojšieho gymnázia zavraždil zástupkyňu riaditeľa i spolužiačku, ďalšiu ženu zranil – pozn. SITA).
K takzvanému „spisu dieťaťa“ by od budúceho roka mal patriť aj prehľad podporných opatrení, aby školy dokázali promptne reagovať. Poradenské zariadenia ich tiež budú musieť povinne informovať o správaní, ktoré by mohlo ohroziť zdravie alebo bezpečnosť.
„Chcem zdôrazniť – nejde o stigmatizáciu detí. Psychiatrické diagnózy sú a zostanú dôverné. Samotná diagnóza nie je dôvodom na obavy. Posúdenie rizika zostáva na odborníkoch. Náš systém musí byť citlivý a postavený na dôvere, nie na strachu,“ zdôraznil Drucker.
Dotazníky o práci s rannými kruhmi
V súvislosti s rannými kruhmi (ide o krátke pravidelné stretnutia triednych učiteľov so žiakmi, zvyčajne pred začiatkom vyučovania, ktoré by mali podporiť pripravenosť žiactva na vyučovanie, a tiež vytvoriť bezpečné prostredie na zdieľanie pocitov a názorov, priblížilo ministerstvo) na tlačovej besede šéfka Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI) Alžbeta Štofková Dianovská uviedla, vykonali dotazníkové monitorovanie od riaditeľov škôl o tom, ako pracujú s rannými kruhmi.

Progresívci prichádzajú s Lex bezpečnosť na školách, chcú predísť narastajúcim tragickým útokom - VIDEO
Dodala, že spätnú väzbu im poskytlo 88 percent riaditeľov. Z výsledkov vyplynulo, že dve tretiny základných škôl ranné kruhy využívajú, pričom polovica z nich ich zaviedla práve vďaka podpore ministerstva školstva z minulého roka.
Ukazuje sa tiež, že 60 percent učiteľov ich zaviedlo na základe svojej vlastnej angažovanosti, sedem percent škôl ich tiež má ako samostatný predmet na rozvíjanie duševného zdravia. Zhruba polovica škôl ich zavádza len na prvom stupni, ostatok na oboch stupňoch.
Prieskum o miere využívania príručky o ranných kruhoch
Ministerstvo tiež vykonalo prieskum medzi 372 triednymi učiteľmi zo 72 škôl. Skúmalo pritom mieru využívania príručky o ranných kruhoch a jej prínos pre prax.
„Až 94 percent učiteľov príručku pozná a dve tretiny ju aktívne používajú. Učitelia ju hodnotili ako užitočnú (priemerné hodnotenie 4 z 5 bodov) a potvrdili jej pozitívny vplyv na atmosféru v triede, komunikáciu, spoluprácu medzi žiakmi a schopnosť detí rozpoznať a vyjadrovať emócie,“ uviedlo ministerstvo.
Viac ako 80 percent učiteľov uvádzalo, že žiaci lepšie rozumejú pravidlám, taktiež temer 80 percent pozorovalo zlepšenie atmosféry v triede a vyše tri štvrtiny učiteľov hovorili o zlepšení duševnej pohody detí. Žiaci si podľa pedagógov vďaka tomu navzájom viac načúvajú, sú vnímavejší k emóciám druhých a dokážu ich lepšie pomenovať.
„Ministerstvo na úspech ranných kruhov nadviaže ďalšími praktickými príručkami, ktoré reagujú na spätnú väzbu zo škôl. Tie poukazujú na potrebu väčšieho priestoru pre témy emócií, vzťahov a duševného zdravia. Nové materiály budú školám k dispozícii od nasledujúceho školského roka,“ uzavrelo ministerstvo.