Spolužiačke naliali do fľašky Savo, skončila v nemocnici

Dievča skončilo v nemocnici. Foto: koláž SITA webnoviny, www.facebook.com
  • aktualizované 25. apríla 2023, 14:41

Žiačka banskobystrickej základnej školy na sídlisku Sásová nevedomky požila tekutý dezinfekčný prostriedok a skončila v nemocnici.

Ako informuje na sociálnej sieti banskobystrická krajská polícia, incident aktuálne preveruje polícia, pričom v prípade prijali aj trestné oznámenie. Ide o podozrenie zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu.

„O tom, či išlo o ‚nemiestny žart‘ rovesníkov, bude možné hovoriť až po riadnom preverení všetkých skutočností,“ dodáva polícia s tým, že vzhľadom na prebiehajúce úkony a zisťovanie všetkých bližších podrobností a okolností, za ktorých sa udalosť odohrala, nebudú nateraz poskytovať žiadne podrobnejšie informácie.

Dievča sa napilo zo svojej fľaše

Udalosť preverovaná políciou sa podľa banskobystrickej radnice odohrala po hodine telesnej výchovy na základnej škole Pieninská v pondelok 24. apríla. Jedno z dievčat bolo smädné a chcelo sa zo svojej fľaše napiť vody, obsah tekutiny však vypľulo na dlážku. Triedna učiteľka šiestakov po príchode do triedy fľašu otvorila a zacítila v nej Savo (dezinfekčný prostriedok, pozn. redakcie SITA).

„Odkiaľ pochádzalo, vedenie školy nemá vedomosť, nakoľko žiaci nemajú k čistiacim prostriedkom, ktoré sa používajú na upratovanie, prístup. Sú uzamknuté v miestnostiach, kam sa deti nedostanú,“ dodalo mesto.

Previezli ju na vyšetrenie do nemocnice

Riaditeľka ZŠ po incidente kontaktovala zdravotníkov a žiačke bola poskytnutá prvá pomoc. Následne ju previezli na vyšetrenie do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. Podľa vyjadrení rodiča, ktoré poskytol škole, sliznice nosa a ústnej dutiny nemala žiačka poškodené. Riaditeľka zároveň kontaktovala príslušníkov polície, ktorí v súčasnosti celý prípad preverujú.

Dievča podľa riaditeľky školy nebolo dlhodobo šikanované, ako o tom informovali niektoré médiá.

„V základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica sa šikanovanie v žiadnom prípade netoleruje. Aj pri najmenšom náznaku riaditeľ každej jednej základnej školy okamžite koná a situáciu rieši,“ povedala vedúca banskobystrického školského úradu Jana Odrobiňáková.

Šikanu nemožno prehliadať

Podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a exminister školstva Branislav Gröhling je zhrozený z incidentu, ktorý sa odohral na banskobystrickej základnej škole. Škola by podľa neho mala okamžite konať.

„Akákoľvek forma šikany je neakceptovateľná a musí byť riadne vyšetrená. Je dôležité, aby bolo zvolané mimoriadne rodičovské združenie celej školy. Je treba situáciu vysvetliť a prijať opatrenia, aby sa to nezopakovalo – či ide o preškolenie zamestnancov, postihy v školskom poriadku či preventívne aktivity medzi žiakmi,“ hovorí bývalý minister s tým, že by tiež prospelo, keby triedny učiteľ strávil so žiakmi celý deň, potenciálne aj za pomoci školského psychológa.

Gröhling tiež vyzýva všetky školy, aby šikanu neprehliadli a pomohli vytvoriť na školách také prostredie, kde sa šikana nebagatelizuje, ale okamžite sa už v zárodku rieši so žiakmi aj s rodičmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita