- aktualizované 23. júla 15:03
Vedenie Univerzity Komenského (UK) v Bratislave trvá na tom, že diplomová práca predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) nezodpovedá štandardom kladeným na kvalifikačné práce. Ako uvádzajú vo svojom stanovisku zverejnenom vo štvrtok 23. júla na webe univerzity, premiérova záverečná práca nemala úspešne prejsť obhajobou pred 22 rokmi a neprešla by ani v súčasnosti.
UK tak reaguje na vyjadrenia dekana Fakulty managementu UK Michala Greguša pre Denníku N, ktorý povedal, že Matovičova diplomovka je lajdácky urobená, no nie je plagiátom. Vedenie univerzity aj predsedníčka Akademického senátu UK sa od jeho vyjadrení dištancujú.
Viac o téme: Matovičova diplomová práca
Ako pre agentúru SITA doplnila hovorkyňa univerzity Lenka Miller, nemajú pochybnosti, že Matovičova diplomovka je plagiát, a preto jej ďalšie prešetrovanie nepovažujú za potrebné. „Univerzita Komenského v Bratislave sa k práci Igora Matoviča už vyjadrila. Plagiátorstvo sme odsúdili spoločne so Združením výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7) a Slovenskou akadémiou vied,” dodala.
Vyťaženosť študenta nie je dôvodom na podvádzanie
„Veľmi nás prekvapili slová, že v diplomovej práci Igora Matoviča je všetko v poriadku, práca nie je plagiátom a komisia pred 22 rokmi rozhodla správne,“ napísala UK vo svojom stanovisku. Vyťaženosť či úspechy študenta v inej oblasti nemôžu podľa vedenia bratislavskej univerzity v nijakom prípade byť dôvodom pre porušovanie základných princípov akademickej práce.
„Vedenie UK konzistentne trvá na tom, že práca v tejto podobe nezodpovedá štandardom kladeným na kvalifikačné práce a v žiadnom prípade by nemala úspešne prejsť obhajobou dnes, ani pred 22 rokmi,“ uvádzajú predstavitelia UK.
Pre kauzu skopírovanej diplomovej práce čelí predseda vlády odvolávaniu. Podľa Denníka N v diplomovke odpísal dve knihy slovenských ekonómov a necitoval ich. Odvolanie premiéra tak prichádza po 123 dňoch fungovania vlády.
Po vôli študentov nie sú ani Matovičove výroky
Na prešetrenie premiérovej diplomovej práce vyzvala vo štvrtok 23. júla UK aj Študentská rada vysokých škôl. Rada tiež odsudzuje výroky predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) o tom, že sa mu nechcelo písať vlastnú prácu samostatne a že si nepamätá, ako ju tvoril.
Podľa ŠRVŠ v prípade prác exponovaných politikov nezlyhali len oni ako študenti, ktorí takéto práce odovzdali, ale aj školitelia, oponenti a systém, ktorý umožnil takýmto prácam prejsť.
Viac o téme: Gröhlingova diplomová práca
ŠRVŠ vo svojom stanovisku uvádza, že v prípade plagiátorských káuz premiéra, ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme Rodina) chýba jasné vyvodenie politickej zodpovednosti, aj keď ide o pochybenia, ktoré sa udiali dávnejšie.
„Zodpovednosť leží aj na pleciach samotných univerzít, preto vyzývame Univerzitu Komenského v Bratislave, aby prešetrila záverečnú prácu premiéra Matoviča, tak ako to urobila Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici v prípade Andreja Danka,“ vyzýva rada.
Matovič sa nevie správať k médiám
V tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla podpredsedníčka pre vzťahy s verejnosťou v rámci ŠRVŠ Ema Petriková sa ďalej uvádza že Študentská rada vysokých škôl so „zhrozením“ sleduje odhalenia posledných týždňov, ktoré podľa nej poukazujú na nedostatky vysokoškolského systému. Rada zdôrazňuje, že sa v akademickom prostredí zabudlo na budovanie kultúry akademického bádania, ktorá má byť založená na úprimnej snahe spoznávať.
Zdôrazňuje, že sa nechal priestor ľuďom, ktorí tento systém zneužili na jednoduché nadobudnutie titulu a spoločenského statusu.
„Principiálne odsudzujeme včerajšie výroky predsedu vlády o tom, že sa mu nechcelo písať vlastnú prácu samostatne a ako si ani nepamätá ako prácu tvoril. Predseda vlády podľa vlastných slov bojuje proti korupcií a za lepšie Slovensko a pritom sa nevie sám slušne správať voči zástupcom médií, ktoré poukazujú na podobné praktiky, aké on ešte pred časom sám odsudzoval,“ konštatuje rada.
Zlyhal študent, ale i celý systém
Podľa ŠRVŠ ide v prípade všetkých troch čelných predstaviteľov novej vlády o pochybenia, ktoré odhaľujú nedostatky pri zadávaní prác, slabú prácu so zdrojmi a nedostatočné vzdelávanie o správnom citovaní.
Viac o téme: Kollárova diplomová práca
„Zlyhal študent, ktorý takúto prácu odovzdal, zlyhal školiteľ a oponent, ale zlyhal aj systém, ktorý takúto prácu nechal prejsť. Ako študentská reprezentácia musíme takéto konania odsúdiť a očakávame od politikov, že sa dištancujú od týchto praktík,“ píše sa v stanovisku s tým, že politici by podľa rady mali byť príkladom slušnosti a morálnosti pre študentov a všetkých občanov.
Rada tiež pozýva predsedu vlády ako aj ministra školstva k spoločnej diskusii o budúcnosti vysokého školstva na Slovensku. „Sme pripravení hájiť záujmy študentov a byť plnou súčasťou kľúčovej reformy Vlády SR,“ uzatvára.