Študentská rada vysokých škôl trvá na odvolaní poslankyne Šofranko z rady Fondu na podporu vzdelávania

Poslankyňa Mária Šofranko (OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) trvá na odvolaní poslankyne Národnej rady SR (NR SR) Márie Šofranko (OĽaNO) z rady Fondu na podporu vzdelávania (FnPV). Jej odvolanie považuje ŠRVŠ za jediné možné riešenie.

Poslankyňa Šofranko podľa nich koná protizákonne, pretože je členkou Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, do ktorého kompetencií spadá i kontrola FnPV.

Šofranko tiež podľa ŠRVŠ urazila jej právoplatne zvolených nominantov v rade FnPV. ŠRVŠ to uviedla v tlačovej správe.

Apelujú na Hegera

Rada argumentuje tým, že Šofranko zneužila svoju pozíciu poslankyne a v mene svojho politicky motivovaného cieľa obišla všetky nastavené procesy.

Tiež tvrdí, že za účelom zastavenia vymenovania kandidáta, ktorý sa v platnom výberovom konaní na post riaditeľa FnPV umiestnil na prvom mieste, poslankyňa zastrašovala počas zasadnutí rady Fondu nominantov ŠRVŠ.

„Pani poslankyňa Šofranko sa vyjadrila, že nemá problém odstúpiť. Kde je teda problém? Na čo čakáme? Ak má táto vláda v záujme počúvať mladých ľudí, prečo je taký problém odvolať jednu pani poslankyňu, ktorej pozícia je z právneho hľadiska stret záujmov?” pýta sa predsedníčka ŠRVŠ Zuzana Hozlárová.

ŠRVŠ apeluje na povereného ministra financií a predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO), aby Šofranko odvolal. Trvá tak na svojej požiadavke z 25. januára.

Pripomínajú sa každý týždeň

Podľa Hozlárovej sa premiérovi pripomínajú každý týždeň a mienia v tom vytrvať, až kým nedokáže, že mu záleží na názore študentstva. Šofranko bola do Rady FnPV vymenovaná minulý rok vtedajším ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO).

Podľa ŠRVŠ boli počas výberového konania na post riaditeľa vo Fonde na podporu vzdelávania jej nominanti Martin Mlynár, Matej Šuránek a Filip Šuran sústavne vystavení spochybňovaniu ich postavenia zo strany poslankyne Šofranko.

Títo nominanti tiež boli krivo obviňovaní a na zasadnutiach rady Fondu čelili osobným útokom. Rada vyjadrila pohoršenie nad týmto prístupom zo strany nominantov ministrov školstva a financií.

Od poslankyne Šofranko požadovala verejné i písomné ospravedlnenie. Rovnako požadovala, aby bola predsedom vlády, ktorý je aj povereným ministrom financií, odvolaná z funkcie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerFilip ŠuranMária ŠofrankoMartin MlynárMatej ŠuránekZuzana Hozlárová
Firmy a inštitúcie Fond na podporu vzdelávaniaŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl