Štyri slovenské univerzity a Slovenská akadémia vied (SAV) navrhujú vytvorenie dvoch centier špičkového výskumu, teda nových inštitucionálnych legislatívnych celkov, a to v Bratislave a v Košiciach.
Rektori a predseda SAV Pavol Šajgalík chcú inštitucionálne prepojiť organizácie v Bratislave a v Košiciach, ktoré zastrešujú špičkový vedecký výskum, inovácie a technický vývoj na Slovensku a zároveň sú schopné poskytovať kvalitné vzdelanie opierajúce sa o špičkový výskum.
Nutná reforma
Vyplýva to z návrhu predsedu SAV a rektorov Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, ktorý poskytla hovorkyňa UK Lenka Miller.
Navrhovatelia tak reagujú na zverejnený národný integrovaný reformný plán Moderné a úspešné Slovensko, ktorý má byť podkladom pre plán obnovy.
Lepšia zaškolenosť detí, motivácia učiteľov a vznik špičkových univerzít. Reforma školstva potrebuje miliardy eur
Reforma riadenia vysokých škôl je podľa nich nutná, no mala by vzniknúť zjednodušením štruktúry a upresnením kompetencií samosprávnych orgánov univerzít.
Tak by sa podľa rektorov univerzít a predsedu SAV zachoval princíp autonómie, čo považujú za esenciálnu podmienku.
Profilovanie a diverzifikácia
Podľa autorov návrhu sa dá vhodné legislatívne prepojenie univerzít a SAV urobiť v nadväznosti na prípravu nového VŠ zákona.
Vzniklo by na základe podpory reformy systému riadenia VŠ a SAV, ich financovania, systému podpory vedy, výskumu a inovácií na Slovensku.
Väčšina vysokých škôl na Slovensku pre šírenie koronavírusu prešla na kombinovanú výučbu
Zdôrazňujú tiež návrat k modelu kategorizácie VŠ, ktorý je založený na ich profilovaní a diverzifikácii.
„Existencia dvoch prestížnych vysokoškolských a výskumných centier, ktoré do svojich aktivít zapájajú intelektuálnu a expertíznu špičku aj z ostatných univerzít a ústavov SAV, nech je v tomto procese štátnou prioritou,“ uviedli.
Historická šanca
V alokovaní peňazí z Fondu obnovy a rozvoja vidia historickú šancu, aby sa ich inštitúcie organizačne, personálne a infraštruktúrne revitalizovali a stali sa tak atraktívnymi centrami príťažlivými nielen pre slovenskú talentovanú mladú generáciu, ale aj pre tú zo zahraničia.
Vedu a výskum v medzinárodnom kontexte úspešne reprezentujú spravidla členovia Združenia výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7), no najmä UK, STU, TUKE, UPJŠ a SAV.
Každy dvanásty vysokoškolák na Slovensku je zo zahraničia, záujem rok čo rok rastie
Navrhovatelia tvrdia, že práve tieto ich inštitúcie zároveň ponúkajú potenciál novovybudovaných univerzitných vedeckých parkov, ktoré spravujú a sú preto motivované k užšej spolupráci.
V Bratislave a v Košiciach vznikli minulý rok zárodky klastrov na základe memoránd o porozumení. V Bratislave išlo o spoluprácu UK, STU a SAV, v Košiciach o UPJŠ, TUKE, Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach a SAV.
Premyslená stratégia
Rektori uvedených univerzít a predseda SAV zdôrazňujú, že sú za nimi navrhovaný proces pripravení prevziať zodpovednosť.
Univerzita Komenského získala milióny na preskúmanie koronavírusu, zamerajú sa aj na príčiny úmrtí
Ako dodávajú, majú premyslenú stratégiu, ktorá má aj špecifické kroky odrážajúce odlišnú ekonomickú silu regiónov, k dosiahnutiu uvedených cieľov.
Vyzývajú preto vládu SR, nevládne politické reprezentácie, zástupcov tretieho sektora, podnikateľov a priemyselné zväzy ako aj ostatné univerzity k podpore tejto vízie a k vzájomnej spolupráci.