Učitelia sa dočkali. Od septembra im porastú platy, ďalšie zvýšenie príde po novom roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vládny kabinet schválil zvýšenie platov v školstve. Ministri a ministerky materiál schválili s pripomienkou. Poslanci v parlamente by návrh mali prerokúvať v skrátenom legislatívnom konaní. Vyplýva to z materiálov, ktoré počas výjazdového rokovania v Malej Lehote schválila vláda. Ako uvádza schválený materiál, novela zákona má za cieľ reagovať na potrebu vytvorenia atraktívneho a stabilného pracovného prostredia pre zamestnancov vo vzdelávacom systéme.

Cieľom je stabilné a motivujúce pracovné prostredie

„Cieľ návrhu zákona napĺňa Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky, v ktorom sa vláda Slovenskej republiky zaviazala zabezpečiť každoročný rast miezd pedagógov a odborných zamestnancov a zlepšiť odmeňovanie nepedagogických pracovníkov škôl, vytvoriť finančné a nefinančné nástroje na riešenie nedostatku učiteľov v regiónoch alebo nedostatkových špecializáciách a podporiť opatrenia na zvyšovanie atraktivity zamestnania v školstve,“ píše sa v ňom ďalej. Novela tiež nadväzuje na Zámer zvýšenia platov v školstve do roku 2026, ktorý vláda schválila vo februári tohto roka.

Platové tarify zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme odmeňovaných podľa platových taríf pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov by mali podľa návrhu stúpnuť od 1. septembra tohto roka o 7 percent. Ďalšie, päťpercentné zvýšenie ich čaká od 1. januára 2026.

Cieľom je stabilné a motivujúce pracovné prostredie

Zamestnanci v školstve odmeňovaní podľa základnej stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme budú mať platy zvýšené od začiatku septembra o sedem percent a od nového roka o ďalších sedem percent. Rovnako to bude aj v prípade zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme odmeňovaných podľa osobitnej stupnice platových taríf učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov.

„V návrhu zákona sa zavádza príplatok za hodnotenie pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce,“ uvádza materiál.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať