Učiteľom Slovenska sa stal Rastislav Očenáš zo ZŠ na Sliači, jedna cena sa udeľovala prvýkrát (foto)

Laureát ocenenia Učiteľ Slovenska 2022 Rastislav Očenáš (vľavo) počas slávnostného galavečera Učiteľ Slovenska 2022 v Bratislave ktoré sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Bratislava, 25. máj 2023. Foto: SITA/Diana Černáková

Učiteľom Slovenska sa stal Rastislav Očenáš, ktorý učí slovenčinu, matematiku a informatiku na Základnej školy na Sliači. Ide o druhého muža, ktorý získal toto ocenenie.

Udelená bola aj Cena verejnosti, získala ju učiteľka geografie a biológie na druhom stupni Základnej školy Pavla Országha Hviezdoslava v Trstenej Ivica Dafčíková. Získala hlasy bezmála 5 400 hlasujúcich, z celkového počtu viac ako 17 500.

Odovzdaná bola i Cena Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, a to po prvýkrát. Ako uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha, cieľom tejto ceny je oceňovať výnimočné výkony v oblasti podpory a posilňovania európskych hodnôt, ktoré sa zakladajú na ľudských právach, rovnosti, slobode, dôstojnosti, ale i demokracii a právnom štáte. Jej laureátkou sa stala učiteľka hudobnej výchovy Oľga Bystrianska zo ZŠ s MŠ A. Vagača v Detve.

Pod záštitou prezidentky

Ocenenia boli odovzdávané na slávnostnom galavečere v Moyzesovej sieni v Bratislave. V tlačovej správe o tom informovala Regina Ulejová z SKPR Strategies.

Galavečer organizovali mimovládna nezisková organizácia CEEV Živica a Komenského inštitút. Záštitu nad ocenením prevzala prezidentka Zuzana Čaputová a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Ide o licencovaný slovenský variant medzinárodného ocenenia Global Teacher Prize.

„Kvalitné a inšpiratívne učiteľky a učitelia sú pokladom každej spoločnosti, je však dôležité, aby sme ich ako spoločnosť dokázali dostatočne oceniť. Práve to je esenciou ocenenia Učiteľ Slovenska,“ vraví Zuzana Labašová z Komenského inštitútu CEEV Živica, ktorý je organizátorom ocenenia Učiteľ Slovenska.

Pri učení vždy hľadá zmysel

V aktuálnom ročníku bodovali učitelia, ktorí dokážu nielen odovzdávať vedomosti, ale aj viesť deti k tomu, aby mali otvorenú myseľ.

„Rád deti provokujem úlohami, ktoré ich navedú k rozmýšľaniu o ich meste, ľuďoch, ktorí v ňom žijú, problémoch, ktoré sa ich osobne týkajú, i riešeniach, na ktorých i oni môžu participovať. Pri učení vždy hľadám zmysel – pýtam sa, ako dnešné vyučovanie zlepší zajtra život mojich žiakov,“ povedal ocenený Učiteľ Slovenska Očenáš. Dodal, že chce, aby nadobudli presvedčenie, že môžu vplývať na dianie vo svojej komunite, a aby verili, že sú pre ňu dôležití, užitoční a nenahraditeľní.

Odbornú porotu, ktorá vyberala laureáta, tvorili odborníci na vzdelávanie, ktorí sa dlhodobo venujú zlepšovaniu vzdelávania na Slovensku. Pôvodne bolo prihlásených 149. Z nich bolo vybraných 30 pedagógov, z ktorých napokon vybrali finálovú desiatku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír ŠuchaZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie CEEV ŽivicaKomenského inštitútZastúpenie Európskej komisie na Slovensku