Ukrajinské deti dostali na škole v Prešove novú výpočtovú techniku, tablety a notebooky stáli viac ako 50-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Približne 140 detí z Ukrajiny, ktorí sa vzdelávajú v Spojenej škole T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove, dostalo novú výpočtovú techniku. Nové notebooky a tablety si prevzali od svojho zriaďovateľa Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Výpočtovú techniku za 51-tisíc eur župe daroval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, vďaka UNHCR v Košiciach do vybavenia prešovskej Spojenej školy T. Ševčenka pribudli programovateľné roboty, interaktívne dotykové panely, podlahy, ako aj zostavy, ktoré poslúžia k oživeniu výučby. Rovnako tak aj tablety a notebooky.

Unikátny príklad inklúzie detí

„Podporujeme Slovensko, nevynímajúc ani miestne samosprávy, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v pomoci utečencom. Tento náš dar je výsledkom konkrétnych diskusií s vedením PSK o tom, aké sú potreby, ktoré skutočne podporia región a strednú školu. Práve táto spojená škola je v rámci Slovenska unikátnym príkladom inklúzie detí z iného akademického prostredia do vzdelávacieho procesu. Presnejšie ide o príklad inovácie prostredníctvom interaktívneho hrania, ktoré môže pomôcť riešiť jazykovú bariéru,“ poznamenala vedúca kancelárie UNHCR v Košiciach Oana Curtiss.

Podľa predsedu PSK Milana Majerského je veľmi dôležité aj naďalej pomáhať a byť solidárni so slabšími, ktorí bojujú o existenciu. „Od začiatku vojnového konfliktu sme sa snažili vojnovými utečencom z Ukrajiny vytvoriť v našom kraji čo najlepšie a najbezpečnejšie prostredie. Pomáhali sme im s ubytovaním ošatením a stravovaním, ale aj začlenením do škôl a pracovného procesu,“ zdôraznil Majerský, podľa ktorého práve úrad v gescii OSN má s pomocou pre utečencov veľké skúsenosti a je nápomocný v krízových situáciách.

Nová výpočtová technika

„Aktuálne je výsledkom našej spolupráce nová technika a je jasné, že najlepšie využitie nájde práve v prešovskej spojenej škole, kde máme najviac ukrajinských žiakov. Vzdelávaním, ktoré im na Slovensku poskytujeme, suplujeme značne zdecimované ukrajinské školstvo a aspoň sčasti im nahrádzame to, čo potrebujú pre svoju budúcnosť,“ dodal predseda PSK. Novú výpočtovú techniku budú na škole používať v novozriadenej počítačovej miestnosti a počas výučby.

„Táto pomoc je pre žiakov 1. stupňa základnej školy, sú tam moderné učebné pomôcky pre 2. stupeň na rozvoj robotiky. Pre žiakov gymnázia tam sú nové počítačové systémy, ktoré rozšíria možnosti vyučovania informatiky. Dôležité je to najmä preto, pretože sa nám zväčšil počet žiakov okolo 37 percent oproti tomu, čo sme mali. Takže nám to pomôže, aby každý žiak mal vlastné zariadenie, pretože teraz sa učia teoreticky traja na jednom,“ skonštatoval riaditeľ školy Igor Andrejčák.

Ide o druhý dar UNHCR pre prešovskú krajskú samosprávu. V roku 2023 bola pomoc zameraná na nákup vybavenia a nábytku, ako aj tzv. bielej techniky pre školský internát pri Strednej odbornej škole ekonomiky, hotelierstva a služieb Jána Andraščíka v Bardejove. Doteraz je tam ubytovaných približne 40 ukrajinských odídencov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša JeleňováIgor AndrejčákMilan Majerský
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národovUNHCR Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov