Napäté situácie v školstve pribúdajú a nedostatok psychológov v školách spôsobuje, že učitelia sa často ocitajú v situáciách, ktoré vyžadujú odborné a citlivé konanie. Umelá inteligencia (AI) môže učiteľom pomôcť pokojne a efektívne reagovať v komplikovaných momentoch, ktoré denne zažívajú v triedach a pri komunikácii s rodičmi.
Kritické situácie
„Mnoho učiteľov priznalo, že v kritických situáciách komunikácie s rodičmi alebo s náročnými žiakmi často zlyhávajú. Umelá inteligencia im poskytuje konkrétny návod, ako situáciu pokojne a efektívne vyriešiť,“ vysvetľuje riaditeľ neziskovej organizácie Edulab Ján Machaj.
Umelá inteligencia na školách: Študentom už píše bakalárky, učitelia často zaostávajú - ROZHOVOR
AI poradca funguje ako interaktívny tréner, ktorý pedagógov sprevádza cez simulované situácie a pomáha im nacvičiť si optimálnu komunikačnú stratégiu. Prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková zdôrazňuje, že citlivý prístup a afektívna komunikácia sú dôležité, pretože tradičné výchovné prostriedky často situácie zhoršujú.
Dostupnosť a spätná väzba
Novú technológiu si ako prví vyskúšali riaditelia košických škôl, ktorí ocenili možnosť precvičiť si komunikáciu bez stresu z reálneho zlyhania.
Inovatívna počítačová hra umožní žiakom stať sa reštaurátormi Baziliky sv. Petra vo Vatikáne
„Pedagógovia dnes potrebujú nielen odborné znalosti, ale najmä pokročilé komunikačné stratégie a schopnosti riešiť krízové situácie,“ hovorí generálna riaditeľka Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVaM) Romana Kánovská.
Bezplatné licencie Microsoft 365 majú už tri štvrtiny škôl, súčasťou je aj Minecraft
Výhodou AI tréningov je ich nepretržitá dostupnosť a okamžitá spätná väzba, čo znižuje časové aj finančné náklady. „Kvalitných trénerov či školiteľov je na Slovensku málo a dopyt je veľký. Umelá inteligencia tento problém rieši,“ uzatvára Machaj.