Vedcom pomôžu pri objavovaní skrytých priestorov v pyramídach špeciálne merania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vedecký tím, pod vedením geofyzika Romana Pašteku z Univerzity Komenského, pracuje na spôsoboch vyhľadávania podpovrchových dutín. Štúdia, na ktorej spolupracovali s českými a nemeckými kolegami, vyšla v periodiku Journal of Archaeological Science: Reports.

Vedci otestovali merania za pomoci modernej gravimetrie, za účelom hľadania skrytých dutín. V tlačovej správe to uviedla Univerzita Komenského v Bratislave.

Pátranie po podzemných komorách

Hľadanie dutín pod povrchom za pomoci geofyzikálnych metód sa prakticky uplatňuje vo viacerých vedných disciplínach, medzi inými aj v archeológii. Gravimetria vychádza z geofyziky a geodézie. Meria tiažové pole Zeme a predstavuje neinvazívny spôsob ako skúmať dutiny pod povrchom.

Z nových počítačových simulácií vyplýva, že pri odhadnutí rozmerov neznámej dutiny a pri veľmi presnom a opakovanom meraní je možné dutinu zachytiť aj z povrchu. To môže významne pomôcť odborníkom, ktorí pátrajú po ukrytých podzemných komorách.

Vyskúšať to chcú na pyramídach v Gíze

„Dutý priestor v hmote, akou je napríklad pyramída, spôsobí jemný pokles nameraného tiažového zrýchlenia. Dutiny s určitými rozmermi a do určitej hĺbky je takto možné detegovať pomocou moderných prístrojov – tzv. gravimetrov,“ vysvetlil profesor Pašteka z Univerzity Komenského.

Dodal, že výsledky simulácií sú výzvou pre budúcnosť a vyjadril záujem pracovať v budúcnosti na projekte, v ktorom by mohli odhady prakticky overiť priamo pri výskume Veľkej pyramídy v Gíze.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Unverzita Komenského v Bratislave